Jump to content



  • Photo: Tony Rotundo

    Photo: Tony Rotundo

    US Open U20 Freestyle and Greco-Roman Final Results

    U20 Freestyle Championship Finals 

    57 kg - Luke Lilledahl (Nittany Lion WC) over Vinny Kilkeary (Ohio RTC)  10-0

    61 kg - Cael Hughes (Cowboy RTC) over Kyler Larkin (Valiant WC)  6-3

    65 kg - Bo Bassett (Bishop McCort) over Aden Valencia (California RTC)  5-2

    70 kg - PJ Duke (KD Training Center) over Kody Routledge (Husky WC)  10-0

    74 kg - Ladarion Lockett (Cowboy WC) over Joseph Sealey (PA)  8-2

    79 kg - Zack Ryder (M2 Training Center) over Noah Mulvaney (Askren WA)  12-2

    86 kg - Aeoden Sinclair (Askren WA) over Josh Barr (Nittany Lion WC)  10-0

    92 kg - Connor Mirasola (Askren WA) over Justin Rademacher (Beaver Dam RTC)  5-0

    97 kg - Camden McDanel (OH) over Cole Mirasola (Askren WA)  5-1

    125 kg - Jimmy Mullen (Southeast RTC) over Nicholas Sahakian (Sunkist Kids/Monsters Garage)  Fall 2:25
     

    U20 Freestyle Third Place Bouts

    57 kg - Anthony Knox (TMWC) over Seth Mendoza (SPAR WA)  14-4

    61 kg - Billy Dekraker (VA) over Jake Hockaday (Contenders WA)  10-0

    65 kg - Pierson Manville (PA) over Koy Buesgens (MN)  5-2

    70 kg - Kannon Webster (IL) over Landon Robideau (MN Elite WC)  8-1

    74 kg - Cameron Steed (Tiger Style WC) over Vince Bouzakis (PA)  4-3

    79 kg - William Henckel (Blairstown WC) over Lorenzo Norman (NJ)  11-10

    86 kg - Max McEnelly (Gopher WC) over Daschle Lamer (Central Coast RTC)  12-2

    92 kg - Michael Dellagatta (Spartan Combat RTC/TMWC) over Adam Haselius (NYCRTC)  InjDef

    97 kg - Steven Burrell Jr (Cavalier WC) over Thomas Dineen (Jackrabbit WC)  Fall 2:14

    125 kg - Koy Hopke (WI) over Aden Attao (Beaver Dam RTC)  10-9
     

    U20 Freestyle Fifth Place Bouts

    57 kg - Isaiah Quintero (CA) over Aaron Seidel (Steller Trained)  12-4

    61 kg - Kyison Garcia (Nittany Lion WC) over Cory Land (Panther WC RTC)  FFT

    65 kg - Sergio Lemley (Cliff Keen WC) over Drew Gorman (Teknique WC)  11-5

    70 kg - Drayden Morton (West Coast RTC) over Kael Voinovich (Big Game WC)  10-0

    74 kg - Beau Mantanona (Cliff Keen WC) over Zach Hanson (MN)  10-0

    79 kg - Simon Ruiz (Spartan Combat RTC/TMWC) over Ethan DeLeon (Nebraska RTC)  11-0

    86 kg - Ryder Rogotzke (Ohio RTC) over Tate Naaktgeboren (Cyclone RTC)  13-3

    92 kg - Patrick Brophy (Charleston RTC) over Jack Wehmayer (Malvern WC)  9-4

    97 kg - Max Ramberg (Viking RTC) over Ian Smith (Crass Trained)  FFT

    125 kg - Connor Barket (IN) over Alex Semenenko (Brown)  6-0
     

    U20 Freestyle Seventh Place Bouts

    57 kg - Isaiah Cortez (Daniel Cormier WC) over Garret Rinken (Panther WC)  6-2

    61 kg - Zan Fugitt (Nixa HS) over Matthew Botello (X-Calibur Athletics WC)  FFT

    65 kg - Jaxon Joy (Wadsworth Grizzly WC) over Gabriel Bouyssou (Mayo Quanchi WC)  FFT

    70 kg - Isaias Jimenez (Valiant WC) over Colin Dupill (Jackrabbit WC)  10-6

    74 kg - Charlie Millard (Askren WA) over Laird Root (Poway HS)  FFT

    79 kg - Myles Takats (Perrysburg WC) over Carter Baer (NY)  8-3

    86 kg - Kole Mulhauser (NY) over Lucas Condon (CA)  Fall 1:43

    92 kg - Soren Herzog (Air Force RTC) over Kael Wisler (Michigan WC)  10-0

    97 kg - James Blackman (VA) over Kody Marschner (IL)  11-0

    125 kg - Vincent Mueller (Pinnacle WC) over Joshua Terrill (Michigan WC)  Fall :40
     

    U20 Greco-Roman Championship Bouts

    55 kg - Isaiah Cortez (Daniel Cormier WC) over Elyle Francisco (Anchorage Youth WA)  3-1

    60 kg - Cory Land (Panther WC RTC) over Elijah Cortez (Daniel Cormier WC)  7-2

    63 kg - Otto Black (Colorado Top Team WC) over Landon Drury (Betterman Elite)  10-5

    67 kg - Joel Adams (The Best Wrestler) over Brennan Van Hoecke (FL)  8-0

    72 kg - Brett Back (Dubuque RTC) over Tyler Antoniak (MWC Wrestling Academy)  4-2

    77 kg - Aydin Rix McElhinney (Northern Colorado WC) over Leister Bowling (Colorado Top Team)  8-0

    82 kg - Arian Khosravy (CA)/Arvin Khosravy (CA)

    87 kg - Nick Nosler (Southern Illinois RTC) over Antony Tuttle (Pinnacle WC)  9-0

    97 kg - Soren Herzog (Air Force RTC) over Soren Pirhoun (Gunston WC)  9-0

    130 kg - Aden Attao (Beaver Dam RTC) over Hayden Simpson (Cowboy RTC)  Fall :39
     

    U20 Greco-Roman Third Place Bouts

    55 kg - Ezekiel Witt (Manhattan Wrestling) over Kody Tanimoto (Spartan Mat Club)  5-2

    60 kg - Teegan Vasquez (Kalispell WC) over Cale Seaton (Big Game WC)  12-4

    63 kg - Amryn Nutter (Combat WC) over Rhett Koenig (Gopher WC)  3-2

    67 kg - Colton Parduhn (Interior Grappling Academy) over Gunnar Hamre (Combat WC)  8-0

    72 kg - Jadon Skellenger (Team Idaho WC) over Braden Stauffenberg (Gopher WC)  10-5

    77 kg - Bradley Gillum (Southern Illinois RTC) over Caden Young (Mustang WC)  5-3

    82 kg - Aidan Squier (Combat WC) over Keenan Wyatt (Knights RTC)  8-0

    87 kg - Lars Michaelson (NWWC) over Anders Thompson (Flathead HS)  4-0

    97 kg - Max Ramberg (Viking RTC) over Brennan Carey (Combat WC)  Fall 4:17

    130 kg - Josh Terrill (Michigan WC) over Cameron Groncki (NMU)  Fall 2:07
     

    U20 Greco-Roman Fifth Place Bouts

    55 kg - Mack Mauger (Team Idaho WC) over Rhett Peak (Checkmate WC)  FFT

    60 kg - Bubba Wright (Air Force RTC) over Adam Butler (Wrestling Factory of Cleveland)  Fall 2:13

    63 kg - Kaden Ercanbrack (NMU) over Carter Nogle (HeadHunters WC)  11-8

    67 kg - Pierson Manville (PA) over Noah Tapia (Blue & Gold WC)  9-0

    72 kg - Aliaksandr Kikiniou (Poway HS) over Owen Hicks (Curby 3 Style WC)  Fall :36

    77 kg - Gavin Ricketts (KY) over Ashton Miess (Combat WC)  FFT

    82 kg - Brent Slade Jr. (Moen WA) over Noah Poe-Hatten (MT)  Fall 1:01

    87 kg - Matthew Rodriguez (Tiger Den WC) over Mason Christian (MT)  FFT

    97 kg - Cittadino Tuttle (Pinnacle WC) over Joseph Lewis (IA)  10-1

    130 kg - Shilo Jones (Team Idaho WC) over Jaren Rohde (Dubuque WC)  15-9
     

    U20 Greco-Roman Seventh Place Bouts

    55 kg - Davis Motyka (XCalibur Athletics WC) over Zachary Silvis (Greco-Roman Development)  FFT

    60 kg - Colson Hoffman (Compound Wrestling) over Lukas Kanownik (Suples WC)

    63 kg - Tanner Frothinger (Suples WC) over William Anderson (Ironclad WC)  11-2

    67 kg - Paul Kelly (Poway HS) over Noah Rice (Lancaster Alliance WC)  Fall 1:52

    72 kg - Hunter Sturgill (Baylor WA) over Gabriel Delgado (Gold Rush Wrestling)  7-3

    77 kg - Benjamin Smith (Lancaster Alliance WC) over Magnus Kuokkanen (Indiana RTC)  5-1

    82 kg - Deontre Buttram (Del City WC) over Roth Powers (Avalanche WA)  Fall 2:39

    87 kg - Riley Hucks (Sons of Thunder) over Aiden Cooley (Best Trained)  Fall :38

    97 kg - Michael Calcagno (Izzy Style) over Ian Smith (Crass Trained)  25-19

    130 kg - Cody Kwak (Victory SOW) over Jackson Mankowski (WI)  FFT

    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now



×
×
  • Create New...