Jump to content



  • Photo: Tony Rotundo

    Photo: Tony Rotundo

    UWW Releases Entry List for 2024 World OG Qualifier

    Next week, the final pieces of the Olympic puzzle will fall into place as the final three slots at each weight class will be filled at the World OG Qualifier otherwise known as the “Last Chance Qualifier.” Wrestlers/Countries that have not secured a place in an Olympic weight class can send a representative to Istanbul, Turkey with hopes of placing in the top-three. Unlike your typical international tournament, there will be a wrestle-off between bronze medal winners to determine that all-important third quota at the Olympic Games. 

    As you probably know, the United States needs to qualify five weights for the Olympic Games. 57 and 65 kg for men’s freestyle and 60, 67, and 77 kg for Greco-Roman. All six women’s weights have been qualified. 

    Yesterday, United World Wrestling released an entry list at each weight class for the event. Below, are entries for the five weights that the American fans are following most closely. They’ve been sorted via continental qualifier. 

     

    Men’s Freestyle

    57 kg

    Africa/Oceania

    Ibrahim Bunduka (Sierra Leone)

    Roland Tambi (Cameroon)

    Ben Tarik (Morocco)

     

    Asia

    Ali Aburumaila (Palestine)

    Muhammad Bilal (Pakistan)

    Chong Han (North Korea)

    Zhipeng Jiang (China)

    Rakhat Kalzhan (Kazakhstan)

    Sunggwon Kim (South Korea)

    Kabe Matjanov (Turkmenistan)

    Alireza Sarlak (Iran)

    Aman Sehrawat (India)

    Tsz Shing Leung (Hong Kong)

    Zanabazar Zandanbud (Mongolia)


     

    Europe

    Suleyman Atli (Turkey)

    Roberti Dingashvili (Georgia)

    Vladimir Egorov (North Macedonia)

    Thomas Epp (Switzerland) 

    Razvan Kovacs (Romania)

    Horst Lehr (Germany)

    Levan Metreveli (Spain)

    Ilman Mukhtarov (France)

    Simone Piroddu (Italy)

    Georgi Vangelov (Bulgaria)

    Andrii Yatsenko (Ukraine)

     

    Pan America

    Darthe Capellan (Canada)

    Peter Hammer Cude (Costa Rica)

    Spencer Lee (USA)

    Guesseppe Rea (Ecuador)


     

    65 kg

    Africa/Oceania

    Alibeg Alibegov (Bahrain)

    Junjun Asebias (Micronesia)

    Lowe Bingham (Nauru)

    Gibriel Chow (Gambia)

    Josh Failauga (American Samoa)

    Sahid Kargbo (Sierra Leone)

    Cristian Nicolescu (Palau)

    Davies Oriwa (Kenya)

    Anthony Wesley (Cape Verde)

     

    Asia

    Muhammad Abdullah (Pakistan)

    Adlan Askarov (Kazakhstan)

    Ibrahim Guzan (Yemen)

    Tsz Hei Heung (Hong Kong)

    Umidjon Jalolov (Uzbekistan)

    Sujeet Kalkal (India)

    Kwang Jin Kim (North Korea)

    Abdulmazhid Kudiev (Tajikistan)

    Jelaletdin Seyidov (Turkmenistan)

    Tulga Tumur Ochir (Mongolia)

    Baowen Wei (China)

    Junsik Yun (South Korea)

     

    Europe

    Besir Alili (North Macedonia)

    Khamzat Arsamerzouev (France)

    Erik Arushanian (Ukraine)

    Abdullah Assaf (Palestine)

    Krzysztof Bienkowski (Poland)

    Kizhan Clarke (Germany)

    Stefan Coman (Romania)

    Islam Dudaev (Albania)

    Ahmet Duman/Abdullah Toprak (Turkey)

    Josh Finesilver (Israel)

    Nino Leutert (Switzerland)

    Ayub Musaev (Belgium)

    Mikyay Naim (Bulgaria)

    Maxim Sacultan (Moldova)

    Niurgun Skriabin (AIN - Belarus)

     

    Pan America

    Shannon Hanna (Bahamas)

    Josh Kramer (Ecuador)

    Lachlan McNeil (Canada)

    Zain Retherford (USA)


     

    Greco-Roman

    60 kg

    Africa/Oceania

    Ibrahim Bunduka (Sierra Leone)

    Ismail Ettalibi (Morocco)

    Josh Failauga (American Samoa)

    Romio Goliath (Namibia)

     

    Asia

    Aslamjon Azizov (Tajikistan)

    Munkh Erdene Batkhuyag (Mongolia)

    Sumit Dalal (India)

    Umit Durdyyev (Turkmenistan)

    Rayan Hawsawi (Saudi Arabia)

    Dahyun Kim (South Korea)

     

    Europe

    Pridon Abuladze (Georgia)

    Razvan Arnaut (Romania)

    Virgil Bica (Sweden)

    Daniel Bobillo Vigil (Spain)

    Melkamu Fetene (Israel)

    Gevorg Gharibyan (Armenia)

    Aleksandrs Jurkjans (Latvia)

    Christopher Kraemer (Germany)

    Sadyk Lalaev (AIN - Russia)

    Hleb Makaranka (AIN - Belarus)

    Murad Mammadov (Azerbaijan)

    Nikolai Mohammadi (Denmark)

    Edmond Nazaryan (Bulgaria)

    Justas Petravisius (Lithuania)

    Viktor Petryk (Ukraine)

    Bajram Sina (Albania)

    Georgij Tibilov (Serbia)

    Michal Tracz (Poland)

    Leo Tudezca (France)

    Ilias Zairakis (Greece)

     

    Pan-American

    Dalton Roberts (USA)

    Alexis Rodriguez (Mexico)

     

    UWW

    Jamal Valizadeh 

     

    67 kg

    Africa/Oceania

    Mohamed El Sayed (Egypt)

    Sahid Kargbo (Sierra Leone)

     

    Asia

    Muhammad Aliansyah (Indonesia)

    Abdullo Aliev (Uzbekistan)

    Ahmed Barahmah (Saudi Arabia)

    Ashu Bazard (India)

    Din Koshkar (Kazakhstan)

    Ji Leng (China)

    Firuz Mirzorajabov (Tajikistan)

    Begmyrat Nobatov (Turkmenistan)

    Yong Jin Ro (North Korea)

    Hansu Ryu (South Korea)

     

    Europe

    Abu Amaev (Bulgaria)

    Mateusz Bernatek (Poland)

    Selcuk Can/Murat Firat (Turkey)

    Dominik Etlinger (Croatia)

    Adomas Grigaliunas (Lithuania)

    Artur Jeremejev (Estonia)

    Haavard Joergensen (Norway)

    Etienne Kinsinger (Germany)

    Aliaksandr Liavonchyk (AIN - Belarus)

    Matias Lipasti (Finland)

    Mihai Mihut (Romania)

    Niklas Oehlen (Sweden)

    Valentin Petic (Moldova)

    Gjete Prenga (Albania)

    Andrea Setti (Italy)

    Krisztian Vancza (Hungary)

    Andreas Vetsch (Switzerland)

    Aslan Visaitov (AIN - Russia)

    Ramaz Zoidze (Georgia)

     

    Pan-American

    Ellis Coleman (USA)

    Julian Horta Acevedo (Colombia)

    Nilton Soto Garcia (Peru)
     

    77 kg

    Asia

    Tongyu Chen (China)

    Vikas Dalal (India)

    Bazargeldi Ezimov (Turkmenistan)

    Dowon Lee (South Korea)

     

    Europe

    Riccardo Abbrescia (Italy)

    Hassan Barnawi (Saudi Arabia)

    Tsimur Berdyieu (AIN - Belarus)

    Ihor Bychkov (Ukraine)

    Ilie Cojocari (Romania)

    Kamil Czarnecki (Poland)

    Fabio Dietsche (Switzerland)

    Paulius Galkinas (Lithuania) 

    Ibrahim Ghanem (France)

    Alexandrin Gutu (Moldova)

    Idris Ibaev (Germany)

    Antonio Kamenjasevic (Croatia)

    Oliver Krueger (Denmark)

    Kevin Kupi (Albania)

    Per Anders Kure (Norway)

    Zoltan Levai (Hungary)

    Iuri Lomadze (Georgia)

    Aik Mnatsakanian (Bulgaria)

    Viktor Nemes (Serbia)

    Per Olofsson (Sweden)

    Georgios Prevolarakis (Greece)

    Marcos Sanchez (Spain)

    Adlet Tiuliubaev (AIN - Russia)

    Oldrich Varga (Czech Republic)

     

    Pan-American

    Emmanuel Benitez (Mexico)

    Kamal Bey (USA)

    Joilson Ramos (Brazil)

    Jonathan Viruet (Puerto Rico)

    John Yeats (Canada)


    For the list of all other remaining weights, check the UWW site.

    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now



×
×
  • Create New...