Jump to content



  • Photo: Tony Rotundo

    Photo: Tony Rotundo

    Senior Women's Freestyle Seeds for the 2023 US Open

    The top seed at 50 kg Alyssa Lampe (photo courtesy of Tony Rotundo; WrestlersAreWarriors.com)

    50 kg
    1. Alyssa Lampe (Sunkist Kids)
    2. Erin Golston (New York AC)
    3. Emily Shilson (Titan Mercury)
    4. Audrey Jimenez (Sunkist Kids)
    5. Sage Mortimer (Titan Mercury WC)
    6. Nyla Valencia (Hawkeye Women’s WC)
    7. Aleeah Gould (Army WCAP)
    8. Charlotte Fowler (Bowlermaker RTC)
    9. Nina Pham (Army WCAP)

    53 kg
    1. Amy Fearnside (Titan Mercury WC)
    2. Felicity Taylor (Hawkeye Women’s WC)
    3. Katie Gomez (Sunkist Kids)
    4. Estrella Dorado Marin (Army WCAP)
    5. Jaslynn Gallegos (Cardinal WC)
    6. Samara Chavez (Team Tornado WC)
    7. Vanessa Ramirez (Army WCAP)
    8. Danielle Garcia (Team Tornado WC)
    9. Kiely Tabaldo (Royalty WC)

    55 kg
    1. Jacarra Winchester (Titan Mercury WC)
    2. Lauren Mason (California)
    3. Marissa Gallegos (Colorado Mesa WC)
    4. Alisha Howk (Sunkist Kids)
    5. Areana Villaescusa (Army WCAP)
    6. Amani Jones (Cardinal WC)
    7. Peyton Stroud (Bearcat WC)

    57 kg
    1. Alex Hedrick (Titan Mercury WC)
    2. Amanda Martinez (Titan Mercury WC)
    3. Cameron Guerin (Titan Mercury WC)
    4. Xochitl Mota-Pettis (Rise RTC)
    5. Shelby Moore (White River Hornets WC)
    6. Nicole Moore (Kansas USA Wrestling)
    7. Montana Delawder (Team Tornado WC)

    59 kg
    1. Maya Nelson (Sunkist Kids)
    2. Abigail Nette (Army WCAP)
    3. Michaela Beck (Sunkist Kids)
    4. Brenda Reyna (Army WCAP)
    5. Lexie Basham (Spartan Mat Club)
    6. Sarah Savidge (Army WCAP)
    7. Gracie Figueroa (Titan Mercury WC)
    8. Lauren Louive (New York AC)

    62 kg
    1. Jennifer Page (Titan Mercury WC)
    2. Aduago Nwachukwu (California)
    3. Amanda Hendey (Titan Mercury WC)
    4. SaVannah Cosme (Sunkist Kids)
    5. Claire DiCugno (White River Hornets WC)
    6. Bridgette Duty (Army WCAP)
    7. Ashlynn Ortega (New York AC)

    65 kg
    1. Macey Kilty (Sunkist Kids)
    2. Emma Bruntil (Titan Mercury WC)
    3. Ana Luciano (Team Tornado WC)
    4. Skylar Hattendorf (New Hampshire)
    5. Reese Laramendy (Hawkeye Women’s WC)
    6. Maya Letona (NYC RTC)
    7. Emily Se (Southern Oregon RTC)
    8. Ella Schmit (Hawkeye Women’s WC)
    9. Nina Makem (Minnesota Storm)
    10. Viktorya Torres (Team Tornado WC)

    68 kg
    1. Forrest Molinari (Sunkist Kids)
    2. Solin Piearcy (Menlo WC)
    3. Alexandria Glaude (Titan Mercury WC)
    4. Kaylynn Albrecht (Kansas)
    5. Isabella Mir (Hawkeye Women’s WC)
    6. Katerina Lange (Minnesota Storm)
    7. London Houston (Cardinal WC)
    8. Chloe Ogden (North Carolina)

    72 kg
    1. Marilyn Garcia (Birmingham Community Charter HS)
    2. Joye Levendusky (New York)
    3. Marlynne Deede (Minnesota Storm)
    4. Nahiela Magee (Army WCAP)
    5. Cheyenne Bowman (Pounder WC)
    6. Rose Cassioppi (Illinois)
    7. Haley Ward (MO West Championship WC)
    8. Brooklyn Hays (Minnesota Gold WC)
    9. Noelle Gaffney (New Jersey)

    76 kg
    1. Adeline Gray (New York AC)
    2. Kennedy Blades (Sunkist Kids)
    3. Yelena Makoyed (California)
    4. Dymond Guilford (Titan Mercury WC)
    5. Kylie Welker (Hawkeye Women’s WC)
    6. Precious Bell (Titan Mercury WC)
    7. Skylar Grote (New Jersey)
    8. Tristan Kelly (Army WCAP)
    9. Sydnee Kimber (Bearcat WC)
    10. Ashley Lekas (Minnesota Gold WC)

    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now



×
×
  • Create New...