Jump to content



  • Photo: Kostadin Andonov

    Photo: Kostadin Andonov

    2024 Zagreb Open Day Two Results

    Men's Freestyle

    79 kg

    Gold Medal Match: Mohammad Nokhodilarimi (Iran) over Avtandil Kentchadze (Georgia)  6-0

    Bronze Medal Match: Evan Wick (USA) over Abdollah Sheikhazami (Iran)  Fall

     

    United States Results

    Round Robin #1: Evan Wick (USA) over Denys Pavlov (Ukraine)  10-0

    Round Robin #2: Avtandil Kentchadze (Georgia) over Evan Wick (USA)  11-0

    Semifinals: Mohammad Nokhodilarimi (Iran) over Evan Wick (USA)  6-6


    Round Robin #1: Mohammad Nokhodilarimi (Iran) over Joey Lavallee (USA)  7-3

    Round Robin #3: Abdollah Sheikhazami (Iran) over Joey Lavallee (USA)  9-6
     

    92 kg

    Gold Medal Match: Nate Jackson (USA) over Andro Margishvili (Georgia)  Fall

    Bronze Medal Match: Miriani Maisuradze (Georgia) over Eric Schultz (USA)  8-7
     

    United States Results

    Round Robin #2: Nate Jackson (USA) over Balasz Juhasz (Hungary)  11-1

    Round Robin #3: Nate Jackson (USA) over Andro Margishvili (Georgia)  Fall

    Semifinals: Nate Jackson (USA) over Miriani Maisuradze (Georgia)  10-0

    Gold Medal Match: Nate Jackson (USA) over Andro Margishvili (Georgia)  Fall


    Round Robin #1: Eric Schultz (USA) over Denys Sahaliuk (Ukraine)  12-2

    Round Robin #2: Eric Schultz (USA) over Miriani Maisuradze (Georgia)  7-1

    Round Robin #3: Eric Schultz (USA) over Taylor Lujan (USA)  12-4

    Semifinals: Andro Margishvili (Georgia) over Eric Schultz (USA)  2-2
     

    Round Robin #1: Miriani Maisuradze (Georgia) over Taylor Lujan (USA)  10-0

    Round Robin #2: Taylor Lujan (USA) over Denys Sahaliuk (Ukraine)  FFT

    Round Robin #3: Eric Schultz (USA) over Taylor Lujan (USA)  12-4


     

    97 kg

    Gold Medal Match: Amirali Azarpira (Iran) over Kyle Snyder (USA)  6-3

    Bronze Medal Match: Isaac Trumble (USA) over Vicky Chahar (India)  8-5

    Bronze Medal Match: Kamran Ghasempour (Iran) over Erhan Yaylaci (Turkey)  3-1
     

    United States Results

    Round of 32: Kyle Snyder (USA) over Tuerxunbieke Muheite (China)  11-1

    Round of 16: Kyle Snyder (USA) over Erhan Yaylaci (Turkey)  10-0

    Quarterfinals: Kyle Snyder (USA) over Cristian Sarco (Venezuela)  10-0

    Semifinals: Kyle Snyder (USA) over Kamran Ghasempour (Iran)  4-0

    Gold Medal Match: Amirali Azarpira (Iran) over Kyle Snyder (USA)  6-3
     

    Round of 16: Isaac Trumble (USA) over Erik Thiele (Germany)  8-4

    Quarterfinals: Amirali Azarpira (Iran) over Isaac Trumble (USA)  8-7

    Repechage #2: Isaac Trumble (USA) over Radoslaw Baran (Poland)  14-10

    Bronze Medal Match: Isaac Trumble (USA) over Vicky Chahar (India)  8-5
     

    Round of 16: Amirali Azarpira (Iran) over Michael Macchiavello (USA)  10-0

    Repechage #1: Radoslaw Baran (Poland) over Michael Macchiavello (USA)  5-0


     

    125 kg

    Gold Medal Match: Amir Zare (Iran) over Amirreza Masoumi Valadi (Iran)  5-0

    Bronze Medal Match: Mason Parris (USA) over Giorgi Meshvildishvili (Azerbaijan)  5-2

    Bronze Medal Match: Zhiwei Deng (China) over Geno Petriashvili (Georgia)  FFT

     

    United States Results

    Round of 16: Mason Parris (USA) over Vakhit Galayev (Azerbaijan)  15-4

    Quarterfinals: Mason Parris (USA) over Amarveer Dhesi (Canada)  11-0

    Semifinals: Amirreza Masoumi Valadi (Iran) over Mason Parris (USA)  11-6

    Bronze Medal Match: Mason Parris (USA) over Giorgi Meshvildishvili (Azerbaijan)  5-2


    Round of 32: Nick Gwiazdowski (USA) over Gennadij Cudinovic (Germany)  10-0

    Round of 16: Nick Gwiazdowski (USA) over Christian Lance (USA)  4-2

    Quarterfinals: Amir Zare (Iran) over Nick Gwiazdowski (USA)  11-0
     

    Round of 16: Nick Gwiazdowski (USA) over Christian Lance (USA)  4-2


     

    Women’s Freestyle

    50 kg

    Gold Medal Match: Yui Susaki (Japan) over Ziqi Feng (China)  10-0

    Bronze Medal Match: Nadezhda Sokolova (Russia) over Kseniya Stankevich (Belarus)  Fall

    Bronze Medal Match: Otgonjargal Dolgorjav (Mongolia) over Evin Demirhan (Turkey)  7-6
     

    55 kg

    Gold Medal Match: Samantha Stewart (Canada) over Roksana Zasina (Poland)  3-1

    Bronze Medal Match: Mariana Dragutan (Moldova) over Albina Rilla (Ukraine)  Fall

    Bronze Medal Match: Mariia Vynnyk (Ukraine) over Roza Szenttamasi (Hungary)  FFT

    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now



×
×
  • Create New...