Jump to content



  • Photo: Sam Janicki

    Photo: Sam Janicki

    Navy Classic Final Results

    All-American Rayvon Foley (Photo courtesy of Sam Janicki; SJanickiPhoto.com)


    Navy Classic Final Results

    125 lbs

    Championship Finals: Luke Werner (Lock Haven) over Jake Ferri (Kent State) 12-10
    Third Place: Oscar Sanchez (Ohio) dec Julian Saldana (Michigan State) 6-3
    Fifth Place: Andrew Fallon (American) dec Brandon Seidman (Bucknell) 4-3

    133 lbs

    Championship Finals: Rayvon Foley (Michigan State) dec Josh Koderhandt (Navy) 8-3
    Third Place: Brandon Fenton (Kent State) dec Kurtis Phipps (Bucknell) 4-3
    Fifth Place: Gio DiSabato (Ohio) dec Jake Rotunda (The Citadel) 5-3

    141 lbs

    Championship Finals: Tyler Hunt (Navy) MedFFT Darren Miller (Bucknell)
    Third Place: Kyran Hagan (Ohio) maj Gabe Willochell (Edinboro) 13-2
    Fifth Place: Matt Santos (Michigan State) MedFFT Louis Newell (Kent State)

    149 lbs

    Championship Finals: Peyton Omania (Michigan State) dec Kody Komara (Kent State) 9-8
    Third Place: Kolby DePron (Bucknell) MedFFT Alec Hagan (Ohio)
    Fifth Place: Patrick Ryan (American) dec Cade Balistrini (Bloomsburg) 8-1

    157 lbs

    Championship Finals: Jordan Slivka (Ohio) dec Dazjon Casto (The Citadel) 2-0
    Third Place: Chase Saldate (Michigan State) MedFFT Ben Barton (Lock Haven)
    Fifth Place: Enrique Munguia (Kent State) tech Skyler Crespo (Michigan State) 16-1

    165 lbs

    Championship Finals: Zach Hartman (Bucknell) tech Selwyn Porter (The Citadel) 16-1
    Third Place: Caleb Fish (Michigan State) MedFFT Colt Yinger (Ohio)
    Fifth Place: Tim Fitzpatrick (American)/Val Park (Navy) -- No Contest

    174 lbs

    Championship Finals: Sal Perrine (Ohio) dec Jaden Fisher (Bucknell) 12-6
    Third Place: Cael Crebs (Navy)/Shane Finney (Navy)--No Contest
    Fifth Place: Colin Shannon (American) fall Michael Ferree (Kent State) 5:20

    184 lbs

    Championship Finals: David Key (Navy) dec Layne Malczewski (Michigan State) 10-4
    Third Place: Ethan Ducca (Edinboro) dec Logan Deacetis (Bucknell) 8-3
    Fifth Place: Zayne Lehman (Ohio) MedFFT Zach Brown (VMI)

    197 lbs

    Championship Finals: Jake Koser (Navy) maj Cam Caffey (Michigan State) 8-0
    Third Place: Cody Mulligan (Edinboro) dec Tyler Mousaw (VMI) 7-2
    Fifth Place: Jordan Greer (Ohio) maj Brad Wilton (Michigan State) 12-3

    285 lbs

    Championship Finals: Riley Smith (Navy) dec Michael McAleavey (The Citadel) 3-1
    Third Place: Grady Griess (Navy) fall Shane Noonan (Bloomsburg) 2:48
    Fifth Place: Max Millin (Edinboro) dec Jordan Earnest (Ohio) 5-2

    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now



×
×
  • Create New...