Jump to content



  • Photo: Sam Janicki

    Photo: Sam Janicki

    2023 NCAA Qualifiers Eligible to Return for 2023-24

    2x NCAA Champion for Missouri Keegan O'Toole

    It's never too early to look ahead to next year! So, with that, we've highlighted all of the wrestlers that competed at the 2023 NCAA Championships and have eligibility to return for the 2023-24 season. Normally, this is easy to track, but with eligibility still out of wack due to the 2021 Covid year, these things can be difficult to follow.

    Some of the wrestlers that qualified for nationals will have a decision to make, as to whether or not they intend on returning to the mat. Let me know if there is someone below who does not intend on competing in 2023-24 or if there is someone omitted who has been granted extra eligibility.

    Wrestlers are grouped by their weight class and how they finished at nationals; starting with placewinners then by the farthest consolation round they advanced to.

    125 lbs

    Matt Ramos (Purdue) 2nd

    Anthony Noto (Lock Haven) 4th

    Eddie Ventresca (Virginia Tech) 7th


    Round of 12

    Eric Barnett (Wisconsin)

    Dean Peterson (Rutgers)

    Stevo Poulin (Northern Colorado)

    Brett Ungar (Cornell)


    Consolation Round of 16

    Nick Babin (Columbia)

    Patrick McKee (Minnesota)

    Jarrett Trombley (NC State)


    Consolation Round of 24

    Braxton Brown (Maryland)

    Michael DeAugustino (Northwestern)

    Brandon Kaylor (Oregon State)

    Ryan Miller (Penn)

    Tucker Owens (Air Force)

    Noah Surtin (Missouri)

    Jore Volk (Wyoming)


    Consolation Round of 32

    Ethan Berginc (Army West Point)

    Tanner Jordan (South Dakota State)

    Nico Provo (Stanford)

    Caleb Smith (Appalachian State)

    Diego Sotelo (Harvard)

    Reece Witcraft (Oklahoma State)


    Consolation Round of 64

    Antonio Lorenzo (Cal Poly)


    133 lbs

    Vito Arujau (Cornell) 1st

    Daton Fix (Oklahoma State) 4th

    Aaron Nagao (Minnesota) 5th

    Jesse Mendez (Ohio State) 6th

    Sam Latona (Virginia Tech) 7th

    Kai Orine (NC State) 8th


    Round of 12

    Kyle Biscoglia (Northern Iowa)

    Lucas Byrd (Illinois)

    Zach Redding (Iowa State)


    Consolation Round of 16

    Dylan Ragusin (Michigan)

    Michael Colaiocco (Penn)

    Brayden Palmer (Chattanooga)


    Consolation Round of 24

    Chris Cannon (Northwestern)

    Joey Heilmann (Rutgers)

    Wyatt Henson (Oklahoma)

    Jack Maida (American)

    Chance Rich (CSU Bakersfield)

    Angelo Rini (Columbia)

    Brody Teske (Iowa)

    Dom Zaccone (Campbell)


    Consolation Round of 32

    Brendan Ferretti (Navy)

    Ethan Oakley (Appalachian State)

    Kurtis Phipps (Bucknell)

    Gable Strickland (Lock Haven)


    Consolation Round of 64

    McGwire Midkiff (North Dakota State)


    Qualifier (Injured)

    Connor McGonagle (Lehigh)


    141 lbs

    Andrew Alirez (Northern Colorado) 1st

    Real Woods (Iowa) 2nd

    Beau Bartlett (Penn State) 3rd

    Lachlan McNeil (North Carolina) 4th

    Clay Carlson (South Dakota State) 5th

    Brock Hardy (Nebraska) 6th

    Dylan D'Emilio (Ohio State) 8th


    Round of 12

    Malyke Hines (Lehigh)

    Cole Matthews (Pittsburgh)

    Casey Swiderski (Iowa State)


    Consolation Round of 16

    Cole Happel (Northern Iowa)

    Frankie Tal-Shahar (Northwestern)


    Consolation Round of 24

    Vince Cornella (Cornell)

    Tom Crook (Virginia Tech)

    Saul Ervin (SIU Edwardsville)

    Ryan Jack (NC State)

    Kal Miller (Maryland)

    Mosha Schwartz (Oklahoma)

    Jordan Titus (West Virginia)


    Consolation Round of 32

    McKenzie Bell (Rider)

    Cleveland Belton (Oregon State)

    Shannon Hanna (Campbell)

    Josh Koderhandt (Navy)

    Carter Young (Oklahoma State)

    Joe Zargo (Wisconsin)


    Consolation Round of 64

    Josh Mason (Bloomsburg)


    149 lbs

    Sammy Sasso (Ohio State) 2nd

    Shayne Van Ness (Penn State) 3rd

    Kyle Parco (Arizona State) 4th

    Caleb Henson (Virginia Tech) 5th

    Brock Mauller (Missouri) 7th

    Michael Blockhus (Minnesota) 8th


    Round of 12

    Jackson Arrington (NC State)

    Chance Lamer (Michigan)

    Graham Rooks (Indiana)


    Consolation Round of 16

    Austin Gomez (Wisconsin)

    Victor Voinovich (Oklahoma State)


    Consolation Round of 24

    Jaden Abas (Stanford)

    Paniro Johnson (Iowa State)

    Johnny Lovett (Central Michigan)

    Kellyn March (North Dakota State)

    Ethen Miller (Maryland)

    Colin Realbuto (Northern Iowa)

    Caleb Tyus (SIU Edwardsville)


    Consolation Round of 32

    Ryan Burgos (Edinboro)

    Dylan Chappell (Bucknell)

    Isaiah Delgado (Utah Valley)

    Nathan Higley (George Mason)

    Quinn Kinner (Rider)

    Tony White (Rutgers)


    157 lbs

    Levi Haines (Penn State) 2nd Place

    Josh Humphreys (Lehigh) 3rd Place (Possible)

    Jared Franek (North Dakota State) 4th Place

    Ed Scott (NC State) 5th Place

    Peyton Robb (Nebraska) 6th Place

    Bryce Andonian (Virginia Tech) 7th Place

    Will Lewan (Michigan) 8th Place


    Round of 12

    Daniel Cardenas (Stanford)

    Chase Saldate (Michigan State)

    Cael Swensen (South Dakota State)

    Vince Zerban (Northern Colorado)


    Consolation Round of 16

    Trevor Chumbley (Northwestern)

    Paddy Gallagher (Ohio State)

    Jason Kraisser (Iowa State)


    Consolation Round of 24

    Kendall Coleman (Purdue)

    Derek Gilcher (Indiana)

    Cobe Siebrecht (Iowa)


    Consolation Round of 32

    Cesar Alvan (Columbia)

    Tommy Askey (Appalachian State)

    Andy Clark (Rutgers)

    Ashton Eyler (Lock Haven)

    Jared Hill (Oklahoma)

    Peyten Keller (Ohio)

    Corbyn Munson (Central Michigan)


    Consolation Round of 64

    Nate Lukez (Army West Point)


    165 lbs

    Keegan O'Toole (Missouri) 1st

    David Carr (Iowa State) 2nd

    Cam Amine (Michigan) 4th

    Shane Griffith (Stanford) 5th

    Dean Hamiti (Wisconsin) 6th

    Michael Caliendo (North Dakota State) 7th

    Izzak Olejnik (Northern Illinois) 8th


    Round of 12

    Caleb Fish (Michigan State)

    Carson Kharchla (Ohio State)

    Julian Ramirez (Cornell)


    Consolation Round of 16

    Holden Heller (Pittsburgh)

    Patrick Kennedy (Iowa)

    Justin McCoy (Virginia)

    Bubba Wilson (Nebraska)


    Consolation Round of 24

    Connor Brady (Virginia Tech)

    Danny Braunagel (Illinois)

    Tanner Cook (South Dakota State)

    Peyton Hall (West Virginia)

    Josh Ogunsanya (Columbia)

    Matthew Olguin (Oregon State)

    Andrew Sparks (Minnesota)


    Consolation Round of 32

    Brevin Cassella (Binghamton)

    Alex Facundo (Penn State)

    Joshua Kim (Harvard)

    Maxx Mayfield (Northwestern)

    Rodrick Mosley (Gardner-Webb)

    Gerrit Nijenhuis (Oklahoma)


    Consolation Round of 64

    Cole Moody (Wyoming)


    174 lbs

    Carter Starocci (Penn State) 1st

    Chris Foca (Cornell) 3rd

    Mekhi Lewis (Virginia Tech) 4th

    Nelson Brands (Iowa) 5th

    Dustin Plott (Oklahoma State) 6th

    Peyton Mocco (Missouri) 8th


    Round of 12

    Cade DeVos (South Dakota State)

    Edmond Ruth (Illinois)


    Consolation Round of 16

    Phil Congiliaro (Harvard)

    Troy Fisher (Northwestern)

    DJ Washington (Indiana)


    Consolation Round of 24

    Alex Cramer (Central Michigan)

    Tyler Eischens (Stanford)

    Mickey O'Malley (Drexel)

    Ben Pasiuk (Army West Point)

    Tate Picklo (Oklahoma)

    Lennox Wolak (Columbia)

    John Worthing (Clarion)


    Consolation Round of 32

    Luca Augustine (Pittsburgh)

    Alex Faison (NC State)

    Nick Incontrera (Penn)

    Sal Perrine (Ohio)

    Tyler Stoltzfuz (Lock Haven)

    Jackson Turley (Rutgers)

    Cael Valencia (Arizona State)

    Sam Wolf (Air Force)


    Consolation Round of 64

    Will Miller (Appalachian State)


    184 lbs

    Aaron Brooks (Penn State) 1st

    Parker Keckeisen (Northern Iowa) 2nd

    Trent Hidlay (NC State) 4th

    Trey Munoz (Oregon State) 6th

    Gavin Kane (North Carolina) 8th


    Round of 12

    Isaiah Salazar (Minnesota)


    Consolation Round of 16

    Colton Hawks (Missouri)

    Jacob Nolan (Binghamton)

    Brian Soldano (Rutgers)


    Consolation Round of 24

    Abe Assad (Iowa)

    Reece Heller (Pittsburgh)

    Giuseppe Hoose (Buffalo)

    David Key (Navy)

    Layne Malczewski (Michigan State)

    Lenny Pinto (Nebraska)

    Travis Wittlake (Oklahoma State)


    Consolation Round of 32

    Jha'Quan Anderson (Gardner-Webb)

    Anthony Carman (West Virginia)

    Dylan Connell (Illinois)

    Caleb Hopkins (Campbell)

    Cade King (South Dakota State)

    Zayne Lehman (Ohio)

    DJ Parker (North Dakota State)


    197 lbs

    Tanner Sloan (South Dakota State) 2nd

    Rocky Elam (Missouri) 3rd

    Bernie Truax (Cal Poly) 4th

    Jacob Cardenas (Cornell) 8th


    Round of 12

    Silas Allred (Nebraska)

    Michael Beard (Lehigh)

    Zac Braunagel (Illinois)

    Jaxon Smith (Maryland)


    Consolation Round of 16

    Yonger Bastida (Iowa State)

    Luke Surber (Oklahoma State)

    Isaac Trumble (NC State)


    Consolation Round of 24

    Evan Bockman (Utah Valley)

    Gavin Hoffman (Ohio State)

    Levi Hopkins (Campbell)

    Owen Pentz (North Dakota State)

    Max Shaw (North Carolina)

    Nick Stemmet (Stanford)


    Consolation Round of 32

    Braxton Amos (Wisconsin)

    Austin Cooley (West Virginia)

    Andy Smith (Virginia Tech)

    Luke Stout (Princeton)


    Consolation Round of 64

    Cole Urbas (Penn)


    285 lbs

    Greg Kerkvliet (Penn State) 2nd

    Wyatt Hendrickson (Air Force) 3rd

    Tony Cassioppi (Iowa) 4th

    Lucas Davison (Northwestern) 5th

    Zach Elam (Missouri) 6th

    Cohlton Schultz (Arizona State) 7th


    Round of 12

    Yaraslau Slavikouski (Harvard)


    Consolation Round of 16

    Tyrell Gordon (Northern Iowa)

    Josh Heindselman (Oklahoma)

    Owen Trephan (NC State)


    Consolation Round of 24

    Jacob Bullock (Indiana)

    Taye Ghadiali (Campbell)

    Grady Griess (Navy)

    Jonah Niesenbaum (Duke)

    Nathan Taylor (Lehigh)

    Michael Wolfgram (West Virginia)


    Consolation Round of 32

    Hunter Catka (Virginia Tech)

    Hayden Copass (Purdue)

    Dorian Crosby (Bucknell)

    Cory Day (Binghamton)

    Konner Doucet (Oklahoma State)

    Garrett Joles (Minnesota)

    Boone McDermott (Rutgers)

    Trevor Tinker (Cal Poly)

    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now



×
×
  • Create New...