Menu

A look at potential matchups at Mat Mayhem

The 2012 NWCA/Cliff Keen National Duals regionals this weekend will feature numerous matches pitting ranked wrestlers against each other. If all four regional brackets go according to the seeds, here are some potential matchups you could see in each of the regionals ...

Rutgers Regional (Saturday)

Round 1 (2 p.m. ET)

No. 4 Kent State vs. No. 5 Rutgers
149: No. 8 Mario Mason (Rutgers) vs. No. 9 Ian Miller (Kent State)

No. 3 Missouri vs. No. 6 Cal Poly
174: No. 4 Ryan DesRoches (Cal Poly) vs. No. 18 Dorian Henderson (Missouri)

Semifinals (4 p.m. ET)

No. 1 Minnesota vs. No. 4 Kent State
125: No. 2 Zach Sanders (Minnesota) vs. No. 4 Nic Bedelyon (Kent State)
141: No. 8 Nick Dardanes (Minnesota) vs. No. 10 Tyler Small (Kent State)
149: No. 9 Ian Miller (Kent State) vs. No. 10 Dylan Ness (Minnesota)
285: No. 4 Tony Nelson (Minnesota) vs. No. 16 Brendan Barlow (Kent State)

No. 2 Michigan vs. No. 3 Missouri
133: No. 8 Nate McCormick (Missouri) vs. No. 16 Zac Stevens (Michigan)
149: No. 6 Eric Grajales (Michigan) vs. No. 17 Kyle Bradley (Missouri)
174: No. 8 Justin Zeerip (Michigan) vs. No. 18 Dorian Henderson (Missouri)
197: No. 15 Max Huntley (Michigan) vs. No. 7 Brent Haynes (Missouri)

Finals (6 p.m. ET)

No. 1 Minnesota vs. No. 2 Michigan
133: No. 7 Chris Dardanes (Minnesota) vs. No. 16 Zac Stevens (Michigan)
141: No. 1 Kellen Russell (Michigan) vs. No. 8 Nick Dardanes (Minnesota)
149: No. 6 Eric Grajales (Michigan) vs. No. 10 Dylan Ness (Minnesota)
165: No. 13 Dan Yates (Michigan) vs. No. 14 Cody Yohn (Minnesota)
174: No. 6 Logan Storley (Minnesota) vs. No. 8 Justin Zeerip (Michigan)
197: No. 6 Sonny Yohn (Minnesota) vs. No. 15 Max Huntley (Michigan)
285: No. 4 Tony Nelson (Minnesota) vs. No. 10 Ben Apland (Michigan)



Cornell Regional (Sunday)

Round 1 (10 a.m. ET)

No. 4 Central Michigan vs. No. 5 Purdue
184: No. 4 Ben Bennett (Central Michigan) vs. No. 19 Braden Atwood (Purdue)

No. 3 Oklahoma vs. No. 6 American
141: 3 Kendric Maple (Oklahoma) vs. No. 14 Matt Mariacher (American)
157: No. 3 Ganbayar Sanjaa (American) vs. No. 15 Matt Lester (Oklahoma)

Semifinals (12 p.m. ET)

No. 1 Cornell vs. No. 4 Central Michigan
125: No. 5 Frank Perrelli (Cornell) vs. No. 17 Joe Roth (Central Michigan)
184: No. 4 Ben Bennett (Central Michigan) vs. No. 5 Steve Bosak (Cornell)

No. 2 Illinois vs. No. 3 Oklahoma
125: No. 7 Jesse Delgado (Illinois) vs. No. 9 Jarrod Patterson (Oklahoma)
133: No. 5 B.J. Futrell (Illinois) vs. No. 10 Jordan Keller (Oklahoma)
149: No. 13 Nick Lester (Oklahoma) vs. No. 19 Eric Terrazas (Illinois)
165: No. 12 Conrad Polz (Illinois) vs. No. 20 Bubby Graham (Oklahoma)

Finals (2 p.m. ET)

No. 1 Cornell vs. No. 2 Illinois
125: No. 5 Frank Perrelli (Cornell) vs. No. 7 Jesse Delgado (Illinois)
197: No. 1 Cam Simaz (Cornell) vs. No. 16 Mario Gonzalez (Illinois)



Iowa State Regional (Sunday)

Round 1 (11 a.m. CT)

No. 4 Virginia Tech vs. No. 5 Northern Iowa
133: No. 1 Devin Carter (Virginia Tech) vs. No. 11 Joe Colon (Northern Iowa)

No. 3 Iowa State vs. No. 6 Wisconsin
165: No. 4 Andrew Sorenson (Iowa State) vs. No. 11 Ben Jordan (Wisconsin)

Semifinals (1 p.m. CT)

No. 1 Iowa vs. No. 4 Virginia Tech
133: No. 1 Devin Carter (Virginia Tech) vs. No. 4 Tony Ramos (Iowa)
141: No. 6 Montell Marion (Iowa) vs. No. 19 Zach Neibert (Virginia Tech)
165: No. 7 Peter Yates (Virginia Tech) vs. No. 8 Mike Evans (Iowa)

No. 2 Oregon State vs. No. 3 Iowa State
No. 4 Mike Mangrum (Oregon State) vs. No. 17 Luke Goettl (Iowa State)
No. 5 Clayton Jack (Oregon State) vs. No. 12 Matt Gibson (Iowa State)

Finals (3 p.m. CT)

No. 1 Iowa vs. No. 2 Oregon State
141: No. 4 Mike Mangrum (Oregon State) vs. No. 6 Montell Marion (Iowa)
157: No. 5 Derek St. John (Iowa) vs. No. 18 R.J. Pena (Oregon State)
285: No. 5 Clayton Jack (Oregon State) vs. No. 14 Bobby Telford (Iowa)



Oklahoma State Regional (Sunday)

Round 1 (1 p.m. CT)

No. 4 Wyoming vs. No. 5 Chattanooga
133: No. 13 Nick Soto (Chattanooga) vs. No. 17 Zach Zehner (Wyoming)

No. 3 Ohio State vs. No. 6 Boise State
157: No. 14 George Ivanov (Boise State) vs. No. 20 Josh Demas (Ohio State)
184: No. 10 Jake Swartz (Boise State) vs. No. 11 C.J. Magrum (Ohio State)

Semifinals (3 p.m. CT)

No. 1 Oklahoma State vs. No. 4 Wyoming
125: No. 13 Jon Morrison (Oklahoma State) vs. No. 18 Michael Martinez (Wyoming)
133: No. 2 Jordan Oliver (Oklahoma State) vs. No. 17 Zach Zehner (Wyoming)
197: No. 8 Blake Rosholt (Oklahoma State) vs. No. 9 Alfonso Hernandez (Wyoming)

No. 2 Nebraska vs. No. 3 Ohio State
133: No. 3 Logan Stieber (Ohio State) vs. No. 18 Ridge Kiley (Nebraska)
141: No. 5 Hunter Stieber (Ohio State) vs. No. 9 Jake Sueflohn (Nebraska)
157: No. 7 James Green (Nebraska) vs. No. 20 Josh Demas (Ohio State)
174: No. 7 Nick Heflin (Ohio State) vs. No. 20 Tyler Koehn (Nebraska)
184: No. 8 Josh Ihnen (Nebraska) vs. No. 11 C.J. Magrum (Ohio State)

Finals (7 p.m. CT)

No. 1 Oklahoma State vs. No. 2 Nebraska
133: No. 2 Jordan Oliver (Oklahoma State) vs. No. 18 Ridge Kiley (Nebraska)
157: No. 7 James Green (Nebraska) vs. No. 11 Albert White (Oklahoma State)
174: No. 3 Chris Perry (Oklahoma State) vs. No. 20 Tyler Koehn (Nebraska)
285: No. 2 Alan Gelogaev (Oklahoma State) vs. No. 9 Tucker Lane (Nebraska)

Comments

Login or Register to post a comment