Menu

2022 Women's Nationals Results

U20 National Champion Adriana Dorado-Marin (Photo/Tony Rotundo; WrestlersAreWarriors.com)


U23 Nationals

50 kg


Championship - Nyla Valencia (Bulldog WC) over Nina Pham (Texas WC) 19-8, 10-0

Third Place - Emily Shilson over Danielle Garcia Fall 2:08

Fifth Place - Alex Szkotnicki over Dianna Holmes 13-4

Seventh Place - Jasmine Howard over Kaelani Shufeldt 5-0


53 kg

Championship - Felicity Taylor (TMWC) over Samara Chavez (Team Tornado WC) Fall 1:07, 10-0

Third Place - Chloe Ayers over Avery Ashley 8-8

Fifth Place - Angela Lorusso over Itzel Medina-Valdez Fall 5:37

Seventh Place - Angela De La Cruz over Katherine Heath 16-14


55 kg

Championship - Alisha Howk (Sunkist Kids) over Alana Vivas (Menlo WC) 6-2, 7-0

Third Place - Torieonna Buchanan over Trinity Howard 18-8

Fifth Place - Nia Perez over Julian Yates 11-8

Seventh Place - Annathena Pontillo over Ariana Jones 12-2


57 kg

Championship - Nichole Moore (Kansas) over Sara Sterner (Morro Bay Wrestling) 12-2, 10-0

Third Place - Melanie Mendoza over Charlotte Kouyoumtjian Fall 4:04

Fifth Place - Ashley Whetzel over Jerzie Estrada Fall 1:01

Seventh Place - Elvie Villa over Josie Davis 12-2


59 kg

Championship - Brenda Reyna (Army WCAP) over Niya Gaines (Cardinal WC) 12-2, 11-0

Third Place - Lexie Basham over Lana Perez Fall 1:33

Fifth Place - Montana Delawder over Alexandra Baudhuin Fall 3:48

Seventh Place - Hailey Corona over Marissa Riojas 10-0


62 kg

Championship - Macey Kilty (Sunkist Kids) over Zoe Nowicki (Bulldog WC) Fall, Injury Default

Third Place - Alex Liles over Madyson Gray 12-5

Fifth Place - Louisa Schwab over Ellyana Kuzma 10-0

Seventh Place - Sierra Brown Ton over Emmily Patneaud Medical Forfeit


65 kg

Championship - Ashlynn Ortega (Team Tornado WC) over Emma Walker (Tennessee) Fall, 2-0, 3-1

Third Place - Maya Letona over Viktorya Torres 10-0

Fifth Place - Salome Walker over Grace Stem Fall 1:02

Seventh Place - Hailey Chapman over Jamilah McBryde 11-0


68 kg

Championship - Ana Luciano (Team Tornado WC) over Lydia Krauss (Simmons Academy of Wrestling) Fall, 10-0

Third Place - Kaylynn Albrecht over Dalia Garibay 15-4

Fifth Place - Aspen Barber over Sarina Bertram InjDef

Seventh Place - Tiyahna Askew over Leah Brown Fall 1:30


72 kg

Championship - Amit Elor (TMWC) over Marlynne Deede (Twin Cities RTC) Fall, Fall

Third Place - Kenya-Lee Sloan over Latifah McBryde Fall 2:32

Fifth Place - Malea Palahniuk over Alicia Pieper 10

Seventh Place - Leila Martin over Jessica Kemgne 10-7

76 kg

Championship - Yelena Makoyed (TMWC) over Ashley Lekas (Texas Pride WC) Fall, Fall

Third Place - Joye Levendusky over Tristan Kelly InjDef

Fifth Place - Brooklyn Hays over Bailey Dennis Fall 1:50

Seventh Place - Tabitha Breitrick over Nikita Dhaliwal Fall 4:08


U20 Nationals

50 kg


Championship - Audrey Jimenez (Sunkist Kids) over Sage Mortimer (TMWC) 11-0, 7-2

Third Place - Nyla Valencia over Samara Chavez 10-0

Fifth Place - Brianna Gonzalez over Julianne Moccia 15-4

Seventh Place - Sydney Petzinger over Alex Szkotnicki 12-2


53 kg

Championship - Katie Gomez (California) over Estrella Dorado-Marin (Army WCAP) 12-1, 10-0

Third Place - Hannah Hall/Juliana Diaz; No contest

Fifth Place - Kendra Ryan over Alexis Montes Injury Default

Seventh Place - Fernanda Lopez over Belle Foard 8-4


55 kg

Championship - Adriana Dorado Martin (Army WCAP) over Amani Jones (Cardinal WC) 15-2, 10-5

Third Place - Melanie Mendoza over Haley Vann 8-4

Fifth Place - Torieonna Buchanan over Carissa Qureshi Fall :30

Seventh Place - Khaleah Kirk over Angelina Doral 10-0


57 kg

Championship - Sophia Macaluso (New York) over Claire DiCugno (Colorado Mesa WC) 8-3, 9-2

Third Place - Carolina Moreno over Jennifer Soto 10-2

Fifth Place - Sarah Savidge over Joanna Vanderwood 9-4

Seventh Place - Ngao Shoua Whitethorn over Anna Krejsa Fall 4:04


59 kg

Championship - Savannah Cosme (Sunkist Kids) over Nanea Estrella (Hawaii) Fall, 7-1

Third Place - Ella Schmit over Mia Macaluso Fall :54

Fifth Place - Jaclyn Dehney over Piper Cadden 7-2

Seventh Place - Lana Perez over Anya Knappenberger InjDef


62 kg

Championship - Adaugo Nwachukwu (Swamp Monsters WC) over Skylar Hattendorf (New Hampshire) 11-16, 11-1, 10-0

Third Place - Janida Garcia over Skye Realin 10-5

Fifth Place - Yele Adcock over Paige Wehremeister 10-7

Seventh Place - Emmily Patneaud over Addison Messerly MedFFT


65 kg

Championship - Reese Larramendy over Elleni Johnson 10-0, 10-0

Third Place - Maddie Kubicki over Maya Letona Fall 1:06

Fifth Place - Chloe Ogden over Isabella Mir 12-2

Seventh Place - Emma Walker over Isabella Amaro 13-0


68 kg

Championship - Destiny Rodriguez (All Phase WC) over Tiera Jimerson (Cardinal WC) 9-3, 3-9, 15-11

Third Place - Clarissa Agostini over Aubrey Yauger Fall 5:03

Fifth Place - Sarina Bertram over Celina Cooke 10-0

Seventh Place - Lydia Krauss over Kaylee Anderson 1:16


72 kg

Championship - Amit Elor (TMWC) over Latifah McBryde (Bulls WC) 12-2, 11-0

Third Place - Haley Ward over Alicia Pieper Fall :54

Fifth Place - Shannon Workinger over Kayley Rada Fall :44

Seventh Place - Jessica Kemgne over Autumn Perez 1:06


76 kg

Championship - Tristan Kelly (Army WCAP) over Rose Cassioppi (Hononegah WC)

Third Place - Brooklyn Hays over Alivia White 12-9

Fifth Place - Emma Carter over Lily El-Masri Fall 4:27

Seventh Place - Grace Doering over Fiona McConnell 5-4


U17 Nationals

40 kg Championship - Megan Valdez (California) over Annalise Maralit (Misfit Girls) 14-12, 10-0

43 kg Championship - Erica Pastoriza (Wyoming Seminary WC) over Katey Valdez (Betterman Elite) 6-4, 4-3

46 kg Championship - Gabriella Gomez (Illinois) over Valarie Solorio (Florida) 8-3, 4-1

49 kg Championship - Audrey Jimenez (Sunkist Kids) over Ava Ward (Sunkist Kids) 6-0, 4-0

53 kg Championship - Elena Ivaldi (MatTime) over Persaeus Gomez (Pomona Elite) 5-2, Fall

57 kg Championship - Shelby Moore (Takedown Express WC) over Skylar Little Soldier (Hastings WC) 11-0, 5-0

61 kg Championship - Valerie Hamilton (Illinois) over Marissa Rumsey (Team Pennsylvania) Fall, Fall

65 kg Championship - Lizzie Shunn (Champions WC) over Sydney Perry (Illinois) 7-2, 10-0

69 kg Championship - Jasmine Robinson (Best Trained) over Mishell Rebisch (Michigan Revolution WC) 8-3 Fall

73 kg Championship - Amarisa Manuel (Michigan Revolution WC) over Piper Fowler (Higher Calling WC) 11-1, Fall

Comments

Login or Register to post a comment