Menu

Quarterfinals set at Beast of the East

The marathon Day 1 of the Beast of the East, which lasted over 14 hours, has seen the field churned down to the quarterfinals on the front side. In consolation wrestling, there are only eight wrestlers remaining as well, except any situation where a five-match rule came into play.

The most notable day one performance came from two-time (2017/2018) National Prep placer Aurelius Dunbar (Mercersburg Academy, Pa.), who entered the tournament unseeded at 160 pounds. He earned wins over two nationally ranked wrestlers to reach the quarterfinals against the top seed; those wins were 2-1 in ultimate tiebreaker in the first round over No. 12 Dylan Fishback (Aurora Ohio) and then 6-5 on a last second takedown against No. 19 Thomas Stewart (Blair Academy, N.J.)

Team Standings:
1. No. 2 Blair Academy, N.J. 114.5 (9 QF/1 CON)
2. No. 6 Bergen Catholic, N.J. 102.5 (6/3)
3. No. 14 Brecksville, Ohio 102 (5/1)
4. No. 10 Malvern Prep, Pa. 92.5 (4/3)
5. No. 8 Lake Highland Prep, Fla. 84 (4/4)
6. No. 41 Nazareth, Pa. 78 (5/3*)
7. No. 15 Elyria, Ohio 72.5 (4/1)
(tie) No. 33 St. Joseph Montvale, N.J. (4/3)
9. No. 16 Delbarton, N.J. 68 (1/5*)
10. Central Dauphin, Pa. 63.5 (1/3)
(tie) Smyrna, Del. (2/2)
12. No. 35 Notre Dame-Green Pond, Pa. 63 (3/2)
13. No. 31 Mount St. Joseph, Md. 61 (2/4*)
(tie) No. 43 Waynesburg, Pa. (5/1)
15. Camden Catholic, N.J. (0/4)
Additional ranked team - 33 (tie). No. 45 Bethlehem Catholic, Pa. 42 (2/1)
* indicates team has wrestler(s) competing in the CON-24 needing one win to get into the CON-16 (i.e. two matches from placement), as some CON-24 matches could not happen on Saturday evening

Quarterfinal pairings:
106: No. 1 Marc-Anthony McGowan (Blair Academy, N.J.) vs. Pito Castro (Brecksville, Ohio), Charlie Bunting (Nazareth, Pa.) vs. Tyler Vazquez (Delbarton, N.J.); Gabe Giampietro (Smyrna, Del.) vs. Carson Wagner (Northampton, Pa.), Brandon Cannon (Wyoming Seminary, Pa.) vs. No. 6 Mac Church (Waynesburg, Pa.)

113: No. 2 Stevo Poulin (Shenendehowa, N.Y.) vs. Luke Poore (Caravel Academy, Del.), Joseph Manno (St. Joseph Montvale, N.J.) vs. Joseph Cangro (Bergen Catholic, N.J.); No. 8 Brett Ungar (Notre Dame-Green Pond, Pa.) vs. Brady Conlin (Williamstown, N.J.), Kelly Dunnigan (Don Bosco Prep, N.J.) vs. No. 16 Erik Roggie (St. Christopher's, Va.)

120: Nick Kayal (Bergen Catholic, N.J.) vs. Brandon Crowder (Christiansburg, Va.), Dayton Delviscio (Malvern Prep, Pa.) vs. No. 12 Ryan Miller (Blair Academy, N.J.); No. 6 Connor Flynn (McDonogh, Md.) vs. No. 8 Alex Almeyda (St. Joseph Montvale, N.J.), Danny Nini (Lake Highland Prep, Fla.) vs. No. 2 Dean Peterson (St. John Vianney, N.J.)

126: No. 4 Eddie Ventresca (Pope John XXIII, N.J.) vs. No. 15 Rocco Welsh (Waynesburg, Pa.), Ethan Gray (Caravel Academy, Del.) vs. No. 7 Dylan Shawver (Elyria Ohio); No. 3 Ryan Crookham (Notre Dame-Green Pond, Pa.) vs. Daniel Wask (Blair Academy, N.J.), Trae McDaniel (Cleveland, Tenn.) vs. No. 1 Robert Howard (Bergen Catholic, N.J.)

132: Joey Olivieri (Hanover Park, N.J.) vs. Cole Homet (Waynesburg, Pa.), No. 19 Dylan Cedeno (Bergen Catholic, N.J.) vs. Justin Bierdumpfel (St. Joseph Montvale, N.J.); Jimmy Carmany (Brecksville, Ohio) vs. Evan Buchanan (Atlee, Va.), Nathan Porter (Mount St. Joseph, Md.) vs. Clayton Gabrielson (McDonogh, Md.)

138: Lucas Chittum (Blair Academy, N.J.) vs. Dom Baker (New Kent, Va.), No. 14 (at 132) Chris Rivera (Lake Highland Prep, Fla.) vs. No. 11 Wyatt Henson (Waynesburg, Pa.); No. 7 Kenny Herrmann (Bethlehem Catholic, Pa.) vs. Damon McGee (Bullis School, Va.), Michael Cetta (St. Joseph Montvale, N.J.) vs. No. 8 Mick Burnett (Elyria, Ohio)

145: No. 2 Victor Voinovich (Brecksville, Ohio) vs. No. 8 Joseph Zargo (Bergen Catholic, N.J.), No. 10 (at 138) Justin Rivera (Lake Highland Prep, Fla.) vs. No. 12 Manzona Bryant (Hudson WRA, Ohio); No. 17 Jagger Condomiti (Northampton, Pa.) vs. No. 4 Bretli Reyna (South Dade, Fla.), No. 20 Deshawn Farber (Nazareth, Pa.) vs. Jackson Dean (Caesar Rodney, Del.)

152: No. 4 Dalton Harkins (Malvern Prep, Pa.) vs. Aaron Ayzerov (Paramus, N.J.), Alex Strashinsky (Bergen Catholic, N.J.) vs. Enrique Munguia (Elyria, Ohio); Koby Allred (Great Bridge, Va.) vs. Tate Nichter (Chambersburg, Pa.), Payne Carr (Union County, Ky.) vs. Cole Handlovic (Bethlehem Catholic, Pa.)

160: No. 7 Andrew Cerniglia (Notre Dame-Green Pond, Pa.) vs. Aurelius Dunbar (Mercersburg Academy, Pa.), Luca Augustine (Waynesburg, Pa.) vs. No. 15 Luke Nichter (Chambersburg, Pa.); Matthew Arciuolo (Saucon Valley, Pa.) vs. Alex Whitworth (McCallie School, Tenn.), Connor Strong (Mount St. Joseph, Md.) vs. No. 6 Clayton Ulrey (Lower Dauphin, Pa.)

170: No. 8 Domonic Mata (Blair Academy, N.J.) vs. Sam Bergin (Shenendehowa, N.Y.), Gavin Cagle (McCallie School, Tenn.) vs. No. 16 (at 182) Angel Garcia (Mariana Bracetti Academy, Pa.); No. 17 (at 160) Dylan Reinert (Gettysburg, Pa.) vs. No. 15 Jaden Bullock (Oscar Smith, Va.), Connor Herceg (Nazareth, Pa.) vs. No. 9 Connor O'Neil (DePaul Catholic, N.J.)

182: No. 3 John Poznanski (Colonia, N.J.) vs. Drew Clearie (Nazareth, Pa.), No. 15 (at 195) Sam Fisher (Fauquier, Va.) vs. Brock Delsignore (Shenendehowa, N.Y.); No. 14 Jake Evans (Elyria, Ohio) vs. J.T. Davis (Smyrna, Del.), Dominic Solis (McDonogh, Md.) vs. No. 7 Rylan Rogers (Blair Academy, N.J.0

195: No. 12 Nicholas Feldman (Malvern Prep, Pa.) vs. Maximus Hale (Downingtown West, Pa.), Jackson Talbott (Central Dauphin, Pa.) vs. Jack Wimmer (McDonogh, Md.); No. 9 Peyton Craft (Blair Academy, N.J.) vs. Azeem Bell (A.I. DuPont, Del.), Michael Misita (St. Augustine Prep, N.J.) vs. No. 14 Ben Vanadia (Brecksville, Ohio)

220: No. 4 Ethan Hatcher (Brecksville, Ohio) vs. Chase Mielink (Downingtown West, Pa.), No. 18 (at 195) Kyle Jacob (Paramus, N.J.) vs. Matthew Kaplan (Lake Highland Prep, Fla.); No. 12 Noah Pettigrew (Blair Academy, N.J.) vs. Steven Schott (Nazareth, Pa.), vs. Ashton Davis (Cleveland, Tenn.) vs. No. 9 Kyonte Hamilton (Georgetown Prep, Md.)

285: No. 2 Hunter Catka (Sun Valley, Pa.) vs. Elijah Anthony (Blair Academy, N.J.), Jordan Agosto (Danburgy, Ct.) vs. Kevin Hudson (Caesar Rodney, Del.); Max Millin (Massillon Perry, Ohio) vs. James Howard (McCallie School, Tenn.), Ben Grafton (North Allegheny, Pa.) vs. Coltin Deerry (Malvern Prep, Pa.)

Comments

Login or Register to post a comment