Menu

Walsh Jesuit Ironman Team Standings, Semifinal Matchups

Cuyahoga Falls, Ohio -- Day 1 of the Walsh Jesuit Ironman reached its conclusion in Cuyahoga Falls, Ohio on Friday evening.

Team Standings:
1. No. 2 Wyoming Seminary, Pa. 136.5 (4 semifinalists/9 consolation-12)
2. No. 1 Blair Academy, N.J. 116.0 (6/2)
3. No. 8 Montini Catholic, Ill. 101 (2/6)
4. No. 22 Brecksville, Ohio 84 (3/3)
5. No. 27 Malvern Prep, Pa. 77.5 (4/3)
6. No. 7 Lake Highland Prep, Fla. 72.5 (1/6)
7. No. 4 St. Edward, Ohio 66.5 (1/4)
8. Notre Dame-Green Pond, Pa. 64 (3/1)
9. No. 15 Elyria, Ohio 61.5 (2/3)
10. Parkersburg South, W.Va. 54 (2/1)

Other nationally ranked teams:
12. No. 21 Chicago Mt. Carmel, Ill. 51 (0/4)
15. No. 48 Bethlehem Catholic, Pa. 45.5 (1/2)
16. No. 39 Broken Arrow, Okla. 44 (0/3)
21-T. No. 44 Christian Brothers College, Mo. 35 (0/1)
24-T. No. 11 Cincinnati LaSalle, Ohio 32.5 (1/1)
24-T. No. 29 Mount St. Joseph's, Md. 32.5 (0/2)
28-T. No. 32 Wadsworth, Ohio 30 (0/1)

Below are the semifinal pairings:

106: No. 1 Marc-Anthony McGowan (Blair Academy, N.J.) vs. Gabe Giampietro (Smyrna, Del.), Eligh Rivera (Lake Highland Prep, Fla.) vs. No. 9 Mac Church (Waynesburg, Pa.)
113: No. 9 Brett Ungar (Notre Dame-Green Pond, Pa.) vs. No. 8 Diego Sotelo (Marmion Catholic, Ill.), No. 10 Gary Steen (Reynolds, Pa.) vs. No. 15 Erik Roggie (St. Christopher's, Va.)
120: No. 9 Jordan Titus (Center Moriches, N.Y.) vs. No. 15 Dustin Norris (Cincinnati LaSalle, Ohio), No. 7 Cooper Flynn (McDonogh, Md.) vs. No. 14 Ryan Miller (Blair Academy, N.J.)
126: No. 3 Ryan Crookham (Notre Dame-Green Pond, Pa.) vs. No. 12 Dylan Shawver (Elyria, Ohio), No. 6 Dylan Ragusin (Montini Catholic, Ill.) vs. No. 4 Nic Bouzakis (Wyoming Seminary, Pa.)
132: No. 13 Alejandro Herrea-Rondon (Seneca Valley, Pa.) vs. No. 14 Kal Miller (Park Hill, Mo.), Drew Munch (Wyoming Seminary, Pa.) vs. Davin Rhoads (Louisville, Ohio)
138: No. 1 Beau Bartlett (Wyoming Seminary, Pa.) vs. No. 9 Kenny Herrmann (Bethlehem Catholic, Pa.), No. 10 Frankie Tal-Shahar (American Heritage, Fla.) vs. No. 16 Nick Moore (St. Paris Graham, Ohio)
145: No. 1 Victor Voinovich (Brecksville, Ohio) vs. No. 7 Fidel Mayora (Montini Catholic, Ill.), No. 12 Manzona Bryant (Hudson WRA, Ohio) vs. No. 4 Lachlan McNeil (Wyoming Seminary, Pa.)
152: No. 2 Travis Mastrogiovanni (Blair Academy, N.J.) vs. No. 6 Brayden Roberts (Parkersburg South, W.Va.), Dalton Harkins (Malvern Prep, Pa.) vs. No. 5 Peyton Hall (Oak Glen, W.Va.)
160: No. 2 Padraic Gallagher (St. Edward, Ohio) vs. No. 8 John Martin Best (Parkersburg, W.Va.), No. 7 Andrew Cerniglia (Notre Dame-Green Pond, Pa.) vs. Jack Wehmeyer (Malvern Prep, Pa.)
170: No. 2 Nevan Snodgrass (Kettering Fairmont, Ohio) vs. Jaden Bullock (Oscar Smith, Va.), No. 14 Tyler Stoltzfus (St. Joseph's Catholic, Pa.) vs. No. 4 Dominic Mata (Blair Academy, N.J.)
182: No. 7 Anthony D'Alesio (Canfield, Ohio) vs. No. 20 Jake Evans (Elyria, Ohio), No. 18 Ashton Habeil (Lake Gibson, Fla.) vs. No. 9 Rylan Rogers (Blair Academy, N.J.)
195: Ben Vanadia (Brecksville, Ohio) vs. Nicholas Feldman (Malvern Prep, Pa.), No. 9 Seth Shumate (Dublin Coffman, Ohio) vs. No. 11 Sam Fisher (Fauquier, Va.)
220: No. 2 Braxton Amos (Parkersburg South, W.Va.) vs. No. 8 Noah Pettigrew (Blair Academy, N.J.), No. 20 Grady Griess (Northwest, Neb.) vs. No. 4 Ethan Hatcher (Brecksville, Ohio)
285: No. 10 Garrett Kappes (McDonogh, Md.) vs. Max Millin (Massillon Perry, Ohio), Cole Deery (Malvern Prep, Pa.) vs. Sam McNulty (Sandusky Perkins, Ohio)

Comments

Login or Register to post a comment