Menu

Big Ten Academic All-Conference Team includes 121 wrestlers

All-American Myles Amine was one of four Michigan wrestlers recognized by the Big Ten (Photo/Tony Rotundo, WrestlersAreWarriors.com)

ROSEMONT, Ill. -- The Big Ten Conference released its Academic All-Conference Team on Wednesday, and the team includes 121 wrestlers.

To be eligible, students must be letterwinners who are in at least their second academic year at and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

Wrestlers on Big Ten Academic All-Conference Team

Illinois:
Eric Barone (Illinois) Jr. Accontancy
Zac Brunson (Illinois) Gr. Recreation, Sport And Tourism
Brock Ervin (Illinois) Jr. Communication
Nick Gasbarro (Illinois) So. Sociology
Brandon Gilligan (Illinois) Jr. Political Science
Carver James (Illinois) So. Business
Andre Lee (Illinois) Jr. Community Health
Tim McCarthy (Illinois) So. Business
Emery Parker (Illinois) Jr. Finance
Isaac Reinemann (Illinois) Jr. Finance
Luke Blanton (Indiana) Sr. Economics & Mathematic

Indiana:
Luke Blanton (Indiana) Sr. Economics & Mathematics
Jake Danishek (Indiana) Jr. Marketing
Wyatt Wilson (Indiana) Sr. Communications & Culture/Liberal Arts Management

Iowa:
Stephen Alvarez (Iowa) So. English & Creative Writing
Michael Kemerer (Iowa) So. Business
Phillip Laux (Iowa) Sr. Management
Logan McQuillen (Iowa) Sr. Health & Human Physiology/ And Biology
Aaron Meyer (Iowa) So. Health & Human Physiology
Alex Meyer (Iowa) Sr. Biology
Keegan Shaw (Iowa) So. Business
Brandon Sorensen (Iowa) Sr. Sport & Recreation Management And Enterprise Lead
Vincent Turk (Iowa) So. Communications Studies

Maryland:
Michael Beck (Maryland) Jr. Computer Science
Youssif Hemida (Maryland) So. Kinesiology
Jahi Jones (Maryland) So. Accounting & Supply Chain Management
Matt Pente (Maryland) Jr. Criminology And Criminal Justice
Billy Rappo (Maryland) Sr. Economics
Jakob Restrepo (Maryland) So. Letters And Sciences

Michigan:
Myles Amine (Michigan) So. Business Administration
Kostya Golobokov (Michigan) So. Computer Science
Stevan Micic (Michigan) So. Sociology
Sal Profaci (Michigan) So. LSA Undeclared

Michigan State
Drew Barnes (Michigan State) Sr. Communication
Mark Bozzo (Michigan State) Jr. Marketing
Dillon Ellsworth (Michigan State) So. Chemical Engineering
Mitch Rogaliner (Michigan State) Sr. Kinesiology
Jimmy Russell (Michigan State) Jr. Packaging
Nick Trimble (Michigan State) Sr. Packaging

Minnesota:
James Berg (Minnesota) So. Applied Economics
Carson Brolsma (Minnesota) So. Undeclared
Michael Kroells (Minnesota) Sr. Aerospace Engineering
Ethan Lizak (Minnesota) Jr. Kinesiology
Brett Pfarr (Minnesota) Sr. Agricultural And Food Business Management
Chris Pfarr (Minnesota) Sr. Agricultural And Food Business Management
Gannon Volk (Minnesota) Jr. Kinesiology
Nick Wanzek (Minnesota) Sr. Applied Economics

Nebraska:
Justin Arthur (Nebraska) Sr. Criminology & Criminal Justice
Tyler Berger (Nebraska) Jr. Psychology
Eric Coufal (Nebraska) Sr. Agricultural Economics
Eric Engler (Nebraska) Sr. Architectural Studies
David Jensen (Nebraska) Jr. Nutrition Science
Tim Lambert (Nebraska) Sr. Fisheries & Wildlife
Mitchell Maginnis (Nebraska) Sr. Nutrition Science
Eric Montoya (Nebraska) Sr. Management
Brian Peska (Nebraska) Jr. Social Science Education
Jordan Shearer (Nebraska) Jr. Nutrition Science
Aris Shino (Nebraska) Jr. Nutrition Science
Aaron Studebaker (Nebraska) Sr. Animal Science

Northwestern:
Jacob Berkowitz (Northwestern) Sr. Post Baccalaureate
Bryce Brill (Northwestern) Jr. Learning & Organizational Change
Zack Chakonis (Northwestern) So. Learning & Organizational Change
Braxton Cody (Northwestern) So. Mechanical Engineering
Ian Cramer (Northwestern) So. Undeclared
Regis Durbin (Northwestern) Jr. Economics
Jason Ipsarides (Northwestern) So. Undeclared
Alec McKenna (Northwestern) So. Undeclared
Anthony Rubinetti (Northwestern) So. Learning & Organizational Change
Johnny Sebastian (Northwestern) Jr. Learning & Organizational Change
Mitch Sliga (Northwestern) Sr. Economics

Ohio State:
Matthew Davis (Ohio State) Sr. Biomedical Science
Joshua Fox (Ohio State) Sr. Biology
Ryan Harris (Ohio State) Jr. Sport Industry
Ke-Shawn Hayes (Ohio State) So. Biology
Mike Hozan (Ohio State) Sr. Operations Management
Bo Jordan (Ohio State) Sr. Athletic Training
Micah Jordan (Ohio State) Jr. Sport Industry
Blake Riley-Hawkins (Ohio State) Sr. Construction Systems Mgmt
Jack Rozema (Ohio State) Sr. Wyoming, Mich.
Kyle Snyder (Ohio State) Jr. Woodbine, Md.
Nick Tavanello (Ohio State) Sr. Wadsworth, Ohio
Nathan Tomasello (Ohio State) Sr. Parma, Ohio

Penn State:
Francisco Bisono (Penn State) So. Biobehavioral Health
Brian Brill (Penn State) Sr. Hospitality Management
George Carpenter (Penn State) Jr. Kinesiology
Dominic Giannangeli (Penn State) So. Engineering
Patrick Higgins (Penn State) So. Division Of Undergraduate Studies
Caleb Livingston (Penn State) Sr. Finance/MBA
Matthew McCutcheon (Penn State) Sr. Kinesiology
Geno Morelli (Penn State) Sr. Business/Finance
Kade Moss (Penn State) Sr. Risk Management
Jason Nolf (Penn State) Jr. Kinesiology
Zain Retherford (Penn State) Sr. Finance
Scott Stossel (Penn State) Jr. Chemical Engineering
Kellan Stout (Penn State) So. Division Of Undergraduate Studies
Devon Van Cura (Penn State) Jr. Chemistry
Kenneth Yanovich (Penn State) Jr. Mathematics

Purdue:
Jacob Aven (Purdue) So. Social Studies Education
Jeremy Golding (Purdue) Sr. Religious Studies
Nate Limmex (Purdue) So. Chemical Engineering
Tanner Lynde (Purdue) Sr. Selling & Sales Management
Jacob Morrissey (Purdue) Jr. Law & Society
Cody Pae (Purdue) Jr. Mechanical Engineering
Blake Reid (Purdue) So. Biochemistry
Ben Thornton (Purdue) So. Movement & Sport Sciences
Cole Wysocki (Purdue) So. Engineering

Rutgers:
Nicholas Gravina (Rutgers) Sr. Psychology
Marc McDonald (Rutgers) So. Pre-Business
Anthony Pafumi (Rutgers) Sr. Communication
Jordan Pagano (Rutgers) So. Pre-Business
Dylan Painton (Rutgers) Sr. Information Technology And Informatics
Josh Patrick (Rutgers) Sr. Criminal Justice, Psychology
Ken Theobold (Rutgers) Sr. Labor Studies And Employment Relations
John Van Brill (Rutgers) Jr. Human Resource Management

Wisconsin:
Andrew Crone (Wisconsin) Jr. Business
Cole Martin (Wisconsin) So. Kinesiology
Connor Medbery (Wisconsin) Sr. Kinesiology
Eric Peissig (Wisconsin) Sr. Biological Systems Engineering
Mason Reinhardt (Wisconsin) So. Pre-nursing
TJ Ruschell (Wisconsin) Sr. Education Leadership And Policy Analysis
Eli Stickley (Wisconsin) So. Agricultural And Life Sciences
Ben Stone (Wisconsin) So. Agricultural And Life Sciences

Comments

Login or Register to post a comment