History

Multiple-time champions

Five-time champion:
Mark Hall (Apple Valley, Minn.) 2011-2015

Four-time champion:
Alex Lloyd (Shakopee, Minn.) 2014-2017

Three-time champions:
Justin Portillo (Clarion-Goldfield, Iowa) 2013-2015
Bobby Steveson (Apple Valley, Minn.) 2012-2014

Two-time champions:
Anthony Cassioppi (Hononegah, Ill.) 2015, 2017
Israel Navarro (Willmar, Minn.) 2015-2016
Fredy Stroker (Bettendorf, Iowa) 2011, 2014
Dayton Racer (Apple Valley, Minn.) 2012-2013
Nathan Rose (Sibley East, Minn.) 2012-2013
Josh Alber (Dakota, Ill.) 2011-2012
Coyte Kuefner (Owatonna, Minn.) 2010-2011

Past Outstanding Wrestler Award winners

2018: Cael Swensen (Wayzata, Minn.)
2017: Ryan Ripplinger (Bismark, N.D.)
2016: Alex Lloyd (Shakopee, Minn.)
2015: Mark Hall (Apple Valley, Minn.)
2014: Fredy Stroker (Bettendorf, Iowa)
2013: PJ Klee (Wrestling Prep, Calif.)
2012: Nathan Rose (Sibley East, Minn.)
2011: Sam Brancale (Eden Prairie, Minn.)
2010: Tristan Manderfeld (Foley, Minn.)

Past champions

*Denotes Outstanding Wrestler

2018:
100: Christian Noble (Big Lake, Minn.)
106: Blake West (Owatonna, Minn.)
113: Cael Swensen (Wayzata, Minn.)*
120: Chase DeBlaere (Simley, Minn.)
126: Nic Cantu (Albert Lea, Minn.)
132: Drew Woodley (Northfield, Minn.)
138: Nick Moore (St. Paris Graham, Ohio)
145: Jeffrey Thomas (St. Paris Graham, Ohio)
152: Seth Brossard (Kenyon-Wanamingo, Minn.)
160: Nolan Craine (Goddard, Minn.)
170: Wyatt Lidberg (St. Michael-Albertville, Minn.)
182: Cade King (Owatonna, Minn.)
195: Jagger Greenwood (Hibbing, Minn.)
220: Ezayah Oropeza (Rosemountm Minn.)
285: Antonio Carter (Northfield, Minn.)

2017:
100: Logan Vaughan (Kasson-Mantorville, Minn.)
106: Paxton Creese (Shakopee, Minn.)
113: Joey Thompson (Maple Grove, Minn.)
120: Dominic Dentino (Arrowhead, Wis.)
126: Ryan Ripplinger (Bismarck, N.D.)*
132: Sam Stuhl (Ellsworth, Wis.)
138: Tate Torgerson (Cambridge-Isanti, Minn.)
145: Alex Lloyd (Shakopee, Minn.)
152: Josh Otto (Arrowhead, Wis.)
160: Tanner Wiese (Forest Lake, Minn.)
170: Zach Glazier (Albert Lea, Minn.)
182: Michael Nelson (Dover Eyota, Minn.)
195: Beau Yineman (Neenah, Wis.)
220: Cole Fibranz (Sartell, Minn.)
285: Anthony Cassioppi (Honenegah, Ill.)

2016:
100: Isaac Klinkhammer (Brandon Valley, S.D.)
106: Reid Ballantyne (Stillwater, Minn.)
113: Keegan O'Toole (Arrowhead, Wis.)
120: Israel Navarro (Willmar, Minn.)
126: Garrett Vos (Waconia, Minn.)
132: Christopher Deloza (Wrestling Prep, Calif.)
138: Nate Larson (Apple Valley, Minn.)
145: Alex Lloyd (Shakopee, Minn.)*
152: Austin Braun (Woodbury, Minn.)
160: Alexander Crowe (Shakopee, Minn.)
170: Jake Leicht (Bloomington Kennedy, Minn.)
182: Connor Williams (La Crosse Central, Wis.)
195: James Huntley (Stillwater, Minn.)
220: Alchan Robbs (Bloomington Kennedy, Minn.)
285: Spencer Trenary (Clarion-Goldfield-Dows, Iowa)

2015:
100: Corey Gamet (Western, Mich.)
106: Israel Navarro (Willmar, Minn.)
113: Justin Portillo (Clarion-Goldfield, Iowa)
120: Paul Bianchi (Two Rivers, Wis.)
126: Markus Hartman (Barrington, Ill.)
132: Jaden Van Maanen (La Crosse Central, Wis.)
138: Alex Lloyd (Shakopee, Minn.)
145: Cayd Lara (Fort Dodge, Iowa)
152: Colton Clingenpeel (Thomas Jefferson, Iowa)
160: Devin FitzPatrick (Mahtomedi, Minn.)
170: Mark Hall (Apple Valley, Minn.)*
182: Lucas Jeske (STMA, Minn.)
195: Tyler Buesgens (Scott West, Minn.)
220: Blake Zalapi (Hononegah, Ill.)
285: Anthony Cassioppi (Hononegah, Ill.)

2014:
100: Curtis LeMair (Prior Lake, Minn.)
106: Justin Portillo (Clarion-Goldfield, Iowa)
113: Dominic LaJoie (Gaylord, Mich.)
120: Nathan Smith (Mukwonago, Wis.)
126: Alex Lloyd (Shakopee, Minn.)
132: Sam Bennyhoff (Mound-Westonka, Minn.)
138: Colton Clingenpeel (Thomas Jefferson, Iowa)
145: Fredy Stroker (Bettendorf, Iowa)*
152: Carson Brolsma (Osseo, Minn.)
160: Colten Carlson (Willmar, Minn.)
170: Mark Hall (Apple Valley, Minn.)
182: Tim Christenson (Albert Lea, Minn.)
195: Bobby Steveson (Apple Valley, Minn.)
220: Gable Steveson (Apple Valley, Minn.)
285: Aaron Moore (Minnetonka, Minn.)

2013:
100: Justin Portillo (Toledo Central Catholic, Ohio)
106: Tucker Sjomeling (Delano, Minn.)
113: Nolan Hellickson (Southeast Polk, Iowa)
120: Kyle Akins (Sycamore, Ill.)
126: Tommy Thorn (St Michael-Albertville, Minn.)
132: PJ Klee (Wrestling Prep, Calif.)*
138: Ben Brancale (Eden Prairie, Minn.)
145: Matthew Rundell (OPRF, Ill.)
152: Owen Webster (Shakopee, Minn.)
160: Dayton Racer (Apple Valley, Minn.)
170: Mark Hall (Apple Valley, Minn.)
182: Bobby Steveson (Apple Valley, Minn.)
195: Nicholas Pegelow (Eastview, Minn.)
220: Nathan Rose (Sibley East, Minn.)
285: George Weege (Winona, Minn.)

2012:
100: Drew West (Highland, Iowa)
106: Mason Smith (Clio, Mich.)
113: Alijah Jeffery (Linn Mar, Iowa)
120: Josh Alber (Dakota, Ill.)
126: Zac Hall (St Johns, Mich.)
132: Logan Ryan (Bettendorf, Iowa)
138: Taner Trembley (LCWM, Minn.)
145: Kasey Caelwaerts (Pulaski, Wis.)
152: Dayton Racer (Apple Valley, Minn.)
160: Mark Hall (Apple Valley, Minn.)
170: Bobby Steveson (Merrillville, Ind.)
182: Miles Hammerlund (Delano, Minn.)
195: Nathan Rose (Sibley East, Minn.)*
220: Paul Cheney (Apple Valley, Minn.)
285: Jason Callanan (Rochester Mayo, Minn.)

2011:
106: Dante' Rodriguez (Grand Island, Neb.)
113: Fredy Stroker (Bettendorf, Iowa)
120: Josh Alber (Dakota, Ill.)
126: Seth Gross (Apple Valley, Minn.)
132: Sam Brancale (Eden Prairie, Minn.)*
138: Marcus Peterson (Clarion Goldfield, Iowa)
145: Mark Hall (Apple Valley, Minn.)
152: Brandon Kingsley (Apple Valley, Minn.)
160: Justin Koethe (Iowa City West, Iowa)
170: Cody Anderson (White Bear Lake, Minn.)
182: Lance Benick (Totino Grace, Minn.)
195: Alex Gray (Maple Grove, Minn.)
220: Coyte Kuefner (Owatonna, Minn.)
285: Michael Kroells (Scott West, Minn.)

2010:
103: Tristan Manderfeld (Foley, Minn.)*
112: Nate Jozsa (Mount Zion, IL)
119: Keith Thell (Foley, Minn.)
125: Derek Scott (Apple Valley, Minn.)
130: Hayden Rouser (ACGC, Minn.)
135: Matt Tlougan (Byron, Minn.)
140: Jacob Anderson (River Valley, Minn.)
145: Travis Leiskau (Klein Oak, Texas)
152: Trey Hable (Albert Lea, Minn.)
160: Ben Sullivan (Apple Valley, Minn.)
171: Jake Waste (Apple Valley, Minn.)
189: Chad Matthees (ZM, Minn.)
215: Coyte Kuefner (Owatonna, Minn.)
285: Sam Stoll (Kasson-Mantorville, Minn.)