Pittsburgh Wrestling Classic lineups released

Lineups for all four teams for the Pittsburgh Wrestling Classic all-star meet have been finalized, and were released by tournament organizers on Tuesday afternoon. The 44th edition of this event will be one week from Sunday, March 25th, at Fitzgerald Fieldhouse on the campus of the University of Pittsburgh.

The undercard dual meet will feature a team of seniors all-stars from the WPIAL, which is the athletic district of southwest Pennsylvania (i.e. around Pittsburgh), facing a group of Iowa seniors. That match will start at 4:00 p.m. and feature a pair of 2-1/2 minute periods both starting in the standing position.

113: Frank Bonura (Moon Township, Pa.) vs. Grayson Kesterson (Williamsburg, Iowa)
120: Louis Newell (Seneca Valley) vs. No. 5 Kyle Biscoglia (Waukee)
126: Caleb Morris (Waynesburg) vs. No. 14 (at 132) Drew Bennett (Fort Dodge)
132: Noah Levett (Kiski Area) vs. No. 17 Zach Price (Johnston)
138: Tyler Griffiths (Southmoreland) vs. No. 9 Michael Blockhus (New Hampton)
145: Luke Kemerer (Hempfield Area) vs. Ryan Steffen (Crestwood)
152: Corey Christie (Burrell) vs. Grant Stotts (West Des Moines Valley)
160: Seth Gates (Burrell) vs. No. 18 Josh Ramirez (Dubuque Wahlert)
170: Jesse Quatse (Greensburg Salem) vs. No. 15 Ben Sarasin (Cedar Rapids Kennedy)
182: No. 19 Tim Wallace (Albert Gallatin) vs. No. 4 Joel Shapiro (West Des Moines Valley)
195: Nate Ansell (Connellsville) vs. No. 12 Bryce Esmoil (West Liberty)
220: No. 19 Ian Edenfield (Laurel Highlands) vs. No. 11 Boone McDermott (Dubuque Wahlert)
285: Gerald Brown (West Mifflin) vs. No. 11 Caleb Sanders (Glenwood)

The main event features a group of seniors all-stars from Pennsylvania against those from the United States. That match features regulation high school bouts and will start at 6:00 p.m. The dual meet will feature seven national No. 1 ranked wrestlers.

120(a): Jaret Lane (Southern Columbia) vs. No. 7 Joey Melendez (Montini Catholic, Ill.)
120(b): Logan Macri (Canon-McMillan) vs. No. 5 (at 126) Patrick McKee (St. Michael-Albertville, Minn.)
126: No. 8 Gavin Teasdale (Jefferson-Morgan) vs. No. 1 Patrick Glory (Delbarton)
132: No. 19 Jack Davis (Wyoming Seminary) vs. No. 3 Real Woods (Montini Catholic, Ill.)
138: No. 10 Cole Matthews (Reynolds) vs. No. 2 (at 132) Roman Bravo-Young (Sunnyside, Ariz.)
145: No. 1 Sammy Sasso (Nazareth) vs. No. 3 Brock Hardy (Box Elder, Utah)
152: NR (at 160) Zach Hartman (Belle Vernon) vs. No. 1 David Carr (Massillon Perry, Ohio)
160: Caleb Clymer (Northwestern Lehigh) vs. No. 1 Shane Griffith (Bergen Catholic)
170: No. 2 Trent Hidlay (Mifflin County) vs. No. 1 Travis Wittlake (Marshfield, Ore.)
182: No. 7 Cody Mulligan (Saegertown) vs. No. 2 Jack Jessen (Willowbrook, Ill.)
195: No. 1 Gavin Hoffman (Montoursville) vs. No. 3 (at 220) Brandon Whitman (Dundee, Mich.)
220: No. 6 Anthony Walters (Bishop McCort) vs. No. 4 Zach Elam (Staley, Mo.)
285: No. 5 Isaac Reid (Kiski Area) vs. No. 1 Gable Steveson (Apple Valley, Minn.)


Login or Register to post a comment