Menu

Where Fab 50 teams compete this week

State championship season on the individual side begins in earnest this weekend with the first of the state tournaments for the more powerful states across the country. Below is a summary of competitions involving Fab 50 teams this week.

Illinois state tournament -- No. 4 Montini Catholic and No. 23 Oak Park River Forest are in Class 3A, the event is at the State Farm Center on the campus of the University of Illinois starting tomorrow and going through Saturday; both teams also compete on Tuesday 2/20 in a dual team preliminary match

Iowa state tournament -- No. 24 Fort Dodge, No. 39 Southeast Polk, and No. 49 Waukee are in Class 3A, the event is at the Wells Fargo Arena in Des Moines; the dual team event is today, while the individual event starts tomorrow and goes through Saturday

Indiana state tournament -- No. 25 Brownsburg, No. 34 Indianapolis Cathedral, No. 35 Portage, and No. 37 Perry Meridian all participate in the single class event; competition will be held at the Bankers Life Fieldhouse in Indianapolis on Friday and Saturday

Missouri state tournament -- No. 27 Park Hill and No. 29 Christian Brothers College are in Class 4, the event is at Mizzou Arena in Columbia starting tomorrow and going through Saturday

Nebraska state tournament -- No. 42 Lincoln East and No. 46 Kearney are in Class A, the event is at the Century Link Center in Omaha starting tomorrow and going through Saturday

No. 1 Blair Academy (N.J.) -- competes in the New York/New Jersey qualifier for the National Prep Championships at Long Island (N.Y.) Lutheran on Saturday
No. 2 Bergen Catholic (N.J.) -- hosts district tournament on Saturday, first layer of state series
No. 3 Wyoming Seminary (Pa.) and No. 16 Malvern Prep (Pa.) -- compete in Pennsylvania qualifier for the National Prep Championships hosted by Malvern Prep on Friday and Saturday
No. 5 St. Paris Graham (Ohio) -- competes in the Central Buckeye Conference (CBC) Tournament at Springfield Shawnee on Saturday
No. 6 Buchanan (Calif.) and No. 32 Clovis (Calif.) -- compete in the Yosemite Valley divisional tournament, second layer of state series, at Lemoore on Friday and Saturday
No. 7 Lake Highland Prep (Fla.) -- hosts district tournament on Saturday, first layer of state series
No. 9 Detroit Catholic Central (Mich.) -- competes in dual team regional tonight at Dearborn Fordson, then at individual regional on Saturday at Saline; both are state qualification events
No. 10 Poway (Calif.) -- hosts CIF tournament on Saturday, first layer of state series
No. 12 Cincinnati LaSalle (Ohio) -- hosts the GCL South double dual on Saturday; LaSalle vs. St. Xavier, Elder vs. Moeller first round
No. 13 Tuttle (Calif.) -- competes in regional tournament, a state qualification event, at Cache on Friday and Saturday
No. 14 Selma (Calif.) -- competes in the Division II Valley tournament, second layer of state series at Sierra Pacific on Friday and Saturday
No. 15 Delbarton (N.J.) -- competes in district tournament, first layer of state series, at Nutley on Saturday
No. 18 Choctaw (Okla.) -- competes in regional tournament, a state qualification event, at Southmoore on Friday and Saturday
No. 19 Allen (Texas) -- hosts regional tournament, a state qualification event, on Friday and Saturday
No. 21 Wadsworth (Ohio) -- hosts Ashland (Ohio) for dual meet tomorrow
No. 22 Oakdale (Calif.) -- competes in San Joaquin Section divisional tournament, second layer of state series, at River Valley on Friday and Saturday
No. 26 Apple Valley (Minn.) -- competes in the dual team sectional tournament, a state qualification event, on Friday and Saturday at Lakeville North
No. 30 Anoka (Minn.) -- competes in the dual team sectional tournament, a state qualification event, on Friday and Saturday at Cambridge-Isanti
No. 31 Broken Arrow (Okla.) -- hosts regional tournament, a state qualification event, on Friday and Saturday
No. 33 Kasson-Mantorville (Minn.) and No. 40 Simley (Minn.) -- compete in the same dual team sectional tournament, a state qualification event, on Friday and Saturday at the Mayo Civic Center in Rochester
No. 41 Howell (N.J.) -- hosts district tournament on Saturday, first layer of state series
No. 43 Dundee (Mich.) -- competes in dual team regional tonight, then at individual regional on Saturday at Williamston; both are state qualification events
No. 44 St. John Bosco (Calif.) -- competes in CIF southern section league tournament, second layer of state series, on Friday and Saturday at Oak Hills
No. 45 Lowell (Mich.) -- competes in dual team regional tonight, then at individual regional on Saturday at Byron Center; both are state qualification events
No. 47 Mount St. Joseph's (Md.) -- competes in Maryland area qualifier for the National Prep Championships on Friday and Saturday at Hartford Community College in Bel Air
No. 48 Goddard (Kansas) -- competes in regional tournament, a state qualification event, on Friday and Saturday at Valley Center

The following teams are off this week:
No. 8 St. Edward (Ohio), No. 11 Bethlehem Catholic (Pa.), No. 17 Gilroy (Calif.), No. 20 Brecksville (Ohio), No. 28 Parkersburg South (W.Va.), No. 36 Erie Cathedral Prep (Pa.), No. 38 Massillon Perry (Ohio), No. 50 Kiski Area (Pa.)

Comments

Login or Register to post a comment

jamiemosteller (1) about 5 months ago
http://www.paiswt.com/ for all info around the PA Prep qualifier for National Preps