Who's Number One Duals Preview

Top-ranked Blair Academy cruised to a Walsh Ironman title last month (Photo/Sam Janicki,

Four of the nation's top seven high school wrestling teams convene for a quad meet on Saturday at Bergen Catholic High School in New Jersey. The Who's Number One Duals organized by FloWrestling will feature No. 1 Blair Academy (N.J.), No. 2 Bergen Catholic (N.J.), No. 6 Buchanan (Calif.), and No. 7 Lake Highland Prep (Fla.).

Wrestling on Saturday starts at 11 a.m. ET with the first round of competition featuring Blair Academy against Lake Highland Prep, and Bergen Catholic facing Buchanan. The 1 p.m. round features Blair Academy against Buchanan, and Bergen Catholic facing Lake Highland Prep. Finally at 3 p.m. it will be a No. 1 versus No. 2 showdown with Blair Academy wrestling host school Bergen Catholic, while Buchanan faces Lake Highland Prep on the other mat.

On a related note, Buchanan will compete in dual meet action on Thursday night at Delbarton (N.J.) against St. Peter's Prep (N.J.) and the host Green Wave, ranked No. 22.

Below is a profile of the four teams in Saturday's event.

No. 1 Blair Academy (N.J.)
  • Champions of the Walsh Jesuit Ironman, Beast of the East and Geary Invitational
    106: No. 10 Ryan Miller
    113: No. 2 Trevor Mastrogiovanni
    120: No. 1 Michael Colaiocco
    126: No. 4 Chris Cannon
    132: No. 19 Travis Mastrogiovanni
    138: Malcolm Robinson -- National Prep champion/three-time placer
    145: Mike Madara -- two-time National Prep placer
    152: William Kaiser -- fifth place at National Preps
    160: No. 5 Andrew Merola
    170: No. 3 Julian Ramirez
    182: No. 8 Leo Tarantino
    195: Peyton Craft -- freshman, placer at the Walsh Jesuit Ironman and Beast of the East
    220: No. 14 Owen Trephan
    285: Kraig Correll -- senior

    No. 2 Bergen Catholic (N.J.)
  • Runners-up at the Beast of the East, champions of the Doc Buchanan Invitational
    106: No. 8 Nick Kayal
    113: Enrique Sanchez (state medalist) or Richard Halal (state qualifier)
    120: No. 5 Robert Howard
    126: Dylan Weaver -- freshman, Beast of East consolation round of 12 and Doc Buchanan fifth place
    132: Carmen Ferrante -- three-time state medalist
    138: Sal Mainiero -- freshman
    145: Wade Unger -- junior
    152: Gerard Angelo (three-time state placer/2015 state champion) or Tony Asatrian (Beast of the East fifth place, Doc Buchanan third place)
    160: No. 2 Shane Griffith
    170: No. 6 Chris Foca
    182: No. 16 Jacob Cardenas
    195: Sage Mosco -- state qualifier
    220: Gabe Mendez -- sophomore
    285: John High -- Beast of the East sixth place, Doc Buchanan fourth place

    Note that Josh McKenzie, a state placer in 2016 as a freshman, is listed on the team roster in Trackwrestling as eligible to wrestle though he has yet to wrestle this season. McKenzie could compete at 182-220.

    No. 6 Buchanan (Calif.)
  • Runners-up at the Reno Tournament of Champions and Doc Buchanan Invitational, champions of the Zinkin Classic
    106: Hunter Leake -- Doc Buchanan seventh place
    113: Maximo Renteria -- freshman, Reno TOC champion (106) and Doc Buchanan third place (113)
    120: Josh Poore -- state qualifier
    126: No. 20 Ethan Leake
    132: Tyler Deen -- state medalist (did not compete at Doc Buchanan)
    138: No. 20 Matthew Olguin
    145: Brett Villarreal (2016 state medalist/three-time state qualifier) or Chris Gaxiola (three-time state qualifier); Villarreal did not compete at Doc Buchanan
    152: Tristan Zamilpa -- two-time state qualifier
    160: Josh Romero -- two-time state placer
    170: Jadon Martin -- sophomore
    182: No. 11 Anthony Montalvo
    195: Jalin Peralta -- freshman
    220: Trevor Ervin -- state medalist
    285: Naishawn Duchett -- senior

    No. 7 Lake Highland Prep (Fla.)
  • Fifth place at the Walsh Jesuit Ironman, third place at the Beast of the East, runner-up at the Powerade Tournament
    106: Jake Wohltman -- state medalist
    113: No. 17 Nick Bouzakis
    120: Ryan Chauvin -- two-time state champion
    126: Vincent Menonzzi -- state medalist
    132: No. 2 Joey Silva
    138: Noah Castillo -- two-time state champion
    145: No. 19 Kai Bele
    152: Cameron Monzadeh -- junior
    160: No. 15 Erich Byelick
    170: Max Cosmides -- two-time state medalist
    182: Logan Andrew -- junior
    195: have not entered a wrestler in any tournament this season
    220: No. 10 Ben Goldin
    285: Curtis Ruff -- state medalist
  • Comments

    Login or Register to post a comment