Menu

Where do Fab 50 teams compete this week?

As the middle of February comes upon us, some power state championship weekends are finally here on the individual bracket side. Fifteen states conduct their championship tournaments this week: Alabama, Arkansas, Colorado, Hawaii, Illinois, Indiana, Iowa, Kentucky, Missouri, Nebraska, North Carolina, North Dakota, Tennessee, Virginia, and Washington. Iowa also has its dual team tournament today, with North Dakota having their tournament tomorrow. The following is a list of competitions for teams in the Fab 50 national team rankings.

No. 1 Blair Academy, N.J. -- host National Prep regional qualifier on Saturday
No. 2 Buchanan, Calif. -- compete in the Yosemite Valley regional championships (second layer state series) at East Bakersfield, Calif. on Friday and Saturday
No. 4 Lake Highland Prep, Fla. -- host district tournament (first layer state series) on Saturday
No. 5 St. Paris Graham, Ohio -- compete in the CBC tournament at Springfield (Ohio) Northwestern on Saturday
No. 6 Malvern Prep, Pa. -- host the PAISAA state wrestling championships (National Prep qualifier) on Friday and Saturday
No. 7 Clovis, Calif. -- compete in the Yosemite Valley regional championships (second layer state series) at East Bakersfield, Calif. on Friday and Saturday
No. 8 Wyoming Seminary, Pa. -- compete in the PAISAA state wrestling championships (National Prep qualifier) at No. 6 Malvern Prep, Pa. on Friday and Saturday
No. 11 Bergen Catholic, N.J. -- compete in the district tournament (first layer state series) at Lenape Valley, N.J. on Saturday
No. 12 Poway, Calif. -- compete in the CIF tournament (first layer state series) at Del Norte, Calif. on Saturday
No. 13 Tuttle, Okla. -- compete in the regional tournament (state qualification tournament) at Clinton, Okla. on Friday and Saturday
No. 15 Detroit Catholic Central, Mich. -- compete in dual team regional tournament (state qualifier) at Salem, Mich. tonight; compete in regional tournament (state qualifier) at Saline, Mich. on Saturday
No. 17 Allen, Texas -- host regional tournament (state qualifier) on Friday and Saturday
No. 18 Olentangy Liberty, Ohio -- travel to Westerville (Ohio) North for dual meet tomorrow
No. 19 Sand Springs, Okla. -- host regional tournament (state qualifier) on Saturday
No. 20 Pomona, Colo. -- compete in the Class 5A state tournament at the Pepsi Center in Denver tomorrow through Saturday
No. 21 Park Hill, Mo. -- compete in the Class 4 state tournament at Mizzou Arena in Columbia tomorrow through Saturday
No. 22 Pueblo County, Colo. -- compete in the Class 4A state tournament at the Pepsi Center in Denver tomorrow through Saturday
No. 24 Lockport, Ill. -- compete in the Class 3A state tournament at State Farm Center in Champaign-Urbana tomorrow through Saturday; compete in dual team state qualification match vs. Edwardsville, Ill. on Tuesday 2/21 at Oak Forest (Ill.) Mahomet
No. 25 Montini Catholic, Ill. -- compete in the Class 3A state tournament at State Farm Center in Champaign-Urbana tomorrow through Saturday; compete in dual team state qualification match vs. No. 38 Chicago Mt. Carmel, Ill. on Tuesday 2/21 at Hinsdale (Ill.) Central
No. 26 Kasson-Mantorville, Minn. -- compete in the section dual meet tournament tomorrow through Saturday at the Mayo Civic Center in Rochester, Minn.
No. 27 Shakopee, Minn. -- compete in the section dual meet tournament on Friday at Rosemount, Minn.
No. 28 Choctaw, Okla. -- compete in the regional tournament at Yukon, Okla. on Friday and Saturday
No. 29 Southeast Polk, Iowa -- compete in the Class 3A state dual meet tournament today and the Class 3A state tournament tomorrow through Saturday, both events at the Wells Fargo Arena in Des Moines
No. 30 Apple Valley, Minn. -- compete in the section dual meet tournament on Friday at Rosemount, Minn.
No. 31 Oak Park River Forest, Ill. -- compete in the Class 3A state tournament at State Farm Center in Champaign-Urbana tomorrow through Saturday; compete in dual team state qualification match vs. No. 38 Chicago Mt. Carmel, Ill. on Tuesday 2/21 at Hinsdale (Ill.) Central
No. 32 Wadsworth, Ohio -- host dual meet against Lake Catholic (Ohio) tomorrow
No. 33 Mason, Ohio -- host dual meet against Delaware (Ohio) Hayes tonight
No. 34 Staley, Mo. -- compete in the Class 4 state tournament at Mizzou Arena in Columbia tomorrow through Saturday
No. 37 Broken Arrow, Okla. -- compete in regional tournament (state qualifier) at No. 19 Sand Springs, Okla. on Saturday
No. 38 Chicago Mount Carmel, Ill. -- compete in the Class 3A state tournament at State Farm Center in Champaign-Urbana tomorrow through Saturday; compete in dual team state qualification match vs. St. Charles (Ill.) East on Tuesday 2/21 at Conant, Ill.
No. 39 Brownsburg, Ind. -- compete in state tournament at Bankers Life Fieldhouse in Indianapolis
No. 41 West Des Moines Valley, Iowa -- compete in the Class 3A state dual meet tournament today and the Class 3A state tournament tomorrow through Saturday, both events at the Wells Fargo Arena in Des Moines
No. 42 Anoka, Minn. -- compete in the section dual meet tournament on Friday at Forest Lake, Minn.
No. 43 Washington, Ill. -- compete in the Class 2A state tournament at State Farm Center in Champaign-Urbana tomorrow through Saturday; compete in dual team state qualification match vs. Ottawa Township, Ill. on Tuesday 2/1 at Rochelle, Ill.
No. 44 Fort Dodge, Iowa -- compete in the Class 3A state dual meet tournament today and the Class 3A state tournament tomorrow through Saturday, both events at the Wells Fargo Arena in Des Moines
No. 45 Roseburg, Ore. -- host special district tournament (state qualifier) on Friday and Saturday
No. 46 New Hampton, Iowa -- compete in the Class 2A state dual meet tournament today and the Class 2A state tournament tomorrow through Saturday, both events at the Wells Fargo Arena in Des Moines
No. 48 Goddard, Kansas -- host regional tournament (state qualifier) on Friday and Saturday
No. 50 Reynolds, Pa. -- compete in sectional tournament on Friday and Saturday at Sharon, Pa.

Season completed: No. 36 Camden County (Ga.)

No competitions scheduled for this week: No. 3 St. Edward (Ohio), No. 9 Nazareth (Pa.), No. 10 Bethlehem Catholic (Pa.), No. 14 Elyria (Ohio), No. 16 Massillon Perry (Ohio), No. 23 Kiski Area (Pa.), No. 35 Brecksville (Ohio), No. 40 Long Beach (N.Y.), No. 47 Gilroy (Calif.), No. 49 Northampton (Pa.)

Comments

Login or Register to post a comment