Menu

Clash XV National High School Wrestling Duals: What to expect

The 15th edition of The Clash: National High School Wrestling duals features yet another most excellent field. It is anchored by three teams ranked within the top five nationally: No. 2 Buchanan (Calif.), No. 3 St. Edward (Ohio), and No. 4 Lake Highland Prep (Fla.). Six additional teams that are nationally ranked will compete in the 32-team event come Friday and Saturday from the Rochester (Minn.) Community and Technical College. Those teams would be No. 21 Oak Park River Forest (Ill.), No. 24 Park Hill (Mo.), No. 26 Washington (Ill.), No. 37 Roseburg (Ore.), and No. 50 Anoka (Minn.)

Competition on Friday is split up into four brackets featuring eight teams each. Each team will get three matches on day one. Teams that win their first dual will finish first through fourth, while those losing in the opening round will finish fifth through eighth. Come day two, there will be eight pools of four teams each, with each team competing in dual meets against the other squads finishing in the same place that they did in bracket competition on day one.

On Friday, Brackets "A" and "B" will compete in the morning session, with matches starting at 9:00 a.m., 11:00 a.m., and 1:00 p.m. Central Time; while teams in Brackets "C" and "D" will compete in the afternoon session, with matches starting at 4:00 p.m., 6:00 p.m., and 8:00 p.m. Come Saturday, teams competing in the fifth through eighth pools will compete in the morning, while those in the first through fourth pools compete in the afternoon.

Opening round matches in Bracket "A":
No. 2 Buchanan (Calif.) vs. Bismarck Century (N.D.)
Hastings (Minn.) vs. Tahoma (Wash.)
No. 50 Anoka (Minn.) vs. Glenbard North (Ill.)
Zumbrota-Mazeppa (Minn.) vs. No. 37 Roseburg (Ore.)

Opening round matches in Bracket "B":
No. 3 St. Edward (Ohio) vs. Foley (Minn.)
Prior Lake (Minn.) vs. Commerce (Ga.)
Providence Catholic (Ill.) vs. Owatonna (Minn.)
Pierre (S.D.) vs. No. 34 Apple Valley (Minn.)

Opening round matches in Bracket "C":
No. 4 Lake Highland Prep (Fla.) vs. Thompson (Ala.)
Vacaville (Calif.) vs. Simley (Minn.)
Wasatch (Utah) vs. Corona del Sol (Ariz.)
Kenyon-Wanamingo (Minn.) vs. No. 26 Washington (Ill.)

Opening round matches in Bracket "D":
No. 21 Oak Park River Forest (Ill.) vs. Plattsmouth (Neb.)
Hermiston (Ore.) vs. St. Michael-Albertville (Minn.)
De La Salle (Calif.) vs. Albert Lea (Minn.)
Pewaukee (Wis.) vs. No. 24 Park Hill (Mo.)

Wrestlers to watch in each weight class (27 nationally ranked, including two ranked first nationally):

106 - No. 10 Ryan Chauvin (Lake Highland Prep), Angelo Rini (St. Edward), Trey Crawford (Park Hill), Sam Latona (Thompson), Christian Goin (Washington)

113 - No. 12 Matthew Olguin (Buchanan), P.J. Ogunsanya (Oak Park River Forest), Kelvin Eblen (Park Hill), Jacob Lindsey (Providence Catholic), Bryce Hepner/Scott Richter (St. Edward), Jeron Matson (Kenyon-Wanamingo), Hunter Sparks (Roseburg), Austin Michalski (Tahoma)

120 - No. 15 Patrick McKee (St. Michael-Albertville), No. 18 Bryce Andonian (St. Edward), No. 19 Dack Punke (Washington), Ethan Leake (Buchanan), Austin Kolvek (Park Hill), Colby Njos (Anoka), Noah Castillo (Lake Highland Prep), Will Turman (Pierre)

126 - No. 3 Joey Silva (Lake Highland Prep), No. 6 Anthony Madrigal (Oak Park River Forest), No. 14 Weston DiBlasi (Park Hill), No. 15 Matt Kazimir (St. Edward), Curtis LeMair (Prior Lake), Tyler Delaware (Washington), Dylan Droegemuller (Anoka), Andrew Nielsen (Plattsmouth), Patrick Ramirez (De La Salle, Calif.), Gabe Hixenbaugh (Thompson)

132 - No. 7 Jason Renteria (Oak Park River Forest), No. 10 Allan Hart (St. Edward), Mason Wohltman (Lake Highland Prep), Zak Kohler (Wasatch), Josh Steele (Park Hill), Sebas Swiggum (Apple Valley), Adam McSorley (Hastings), Josh Ramos (Providence Catholic), Nick Whitehead (Tahoma)

138 - No. 2 Austin Gomez (Glenbard North), Tyler Eischens (Anoka), Sam Dover (St. Edward), Brett Villarreal (Buchanan), Kyle Rathman (Apple Valley), Bennett Mesa (Roseburg), Dominick Ambrose (Providence Catholic); Jamie Hernandez (Oak Park River Forest) will be nationally ranked if/when he returns to competition

145 - No. 18 Peyton Robb (Owatonna), Joel Romero (Buchanan), Peyton Omania (De La Salle, Calif.), Brandon Konecny (Corona del Sol), Kai Bele (Lake Highland Prep), Nate Larson (Apple Valley), Garrett Aldrich (Albert Lea), Abe Assad (Glenbard North), Juan Bazaluda (Provience Catholic), Corbin Smith (Wasatch), Lawrence Saenz (Vacaville)

152 - No. 14 Jake Brindley (Lake Highland Prep), Calvin Germinaro (Anoka), Thomas Lisher (Park Hill), Cole Smith (Providence Catholic), Vincent Dolce (Corona del Sol), Owen Brown (Commerce), Jaylen Thul (Apple Valley)

160 - No. 2 Jake Allar (St. Michael-Albertville), No. 3 Layne van Anrooy (Roseburg), No. 18 Erich Byelick (Lake Highland Prep), Mike Carpenter (St. Edward), Jakob Discher (Wasatch), Valen Wyse (Hermiston), Anthony Marre (Glenbard North)

170 - No. 6 Bryce Rogers (Lake Highland Prep), Kenny O'Neil (Prior Lake), Devin Winston (Park Hill), Trevor Swier (Providence Catholic), Chase Forrester (Commerce)

182 - No. 20 Anthony Montalvo (Buchanan), Tyler Stepic (St. Edward), Caden Steffen (Zumbrota-Mazeppa), Ritchie Heywood (Wasatch), Trey Rogers (Hastings), Jacob Rader (Bismarck Century)

195 - No. 1 Jacob Warner (Washington), No. 9 Jacob Raschka (Pewaukee), No. 11 Daniel Kerkvleit (Simley), No. 13 Brandon Moen (Owatonna), Kione Gill (Tahoma), Cody Howard (St. Edward), Cole Chancey (Commerce), D.J. Cohen (Wasatch), Cameron Campbell (Roseburg)

220 - No. 5 Jared Campbell (St. Edward), No. 14 Darryl Aiello (De La Salle, Calif.), No. 20 Hadyn Maley (Roseburg), Ben Goldin (Lake Highland Prep), Cade Belshay (Buchanan), Evan Foster (St. Michael-Albertville), Jackson Schichel (Hastings), Tanyi Besong (Apple Valley), Chris Middlebrooks (Oak Park River Forest), Jace Punke (Washington), Saylor Schmit (Foley), Knox Allen (Commerce), John-Henry Line (Hermiston)

285 - No. 1 Gable Steveson (Apple Valley, Minn.), Blaze Beltran (Pewaukee), Cade Ridley (Commerce), Jake Levengood (Vacaville), Seth Braun (Bismarck Century)

Comments

Login or Register to post a comment