Menu

Preliminary Seeds released for this weekend's Walsh Jesuit Ironman

The sixteen seeded wrestlers in each weight class for the Walsh Jesuit Ironman, which starts on Friday afternoon, were posted on the tournament website Wednesday morning.

Link to seeds - http://walshjesuitironman.com/2016-seeds/

Below is the list of the seeded wrestlers. National ranking per InterMat (as of Wednesday, December 7) is noted in parentheses after the wrestler.

106 pounds
1. Mosha Schwartz - Wyoming Seminary, PA (ranked 3rd nationally)
2. Ryan Chauvin - Lake Highland, Prep (12th nationally)
3. Lucas Byrd - Cincinnati LaSalle, OH (8th nationally)
4. Julian Tagg - Brecksville, OH (6th nationally)
5. Jacob Decatur - CVCA, OH (13th nationally)
6. Angelo Rini - St. Edward, OH (16th nationally)
7. Tucker Windland - Parkersburg South, WV
8. Jacob Allen - Poway, CA
9. Dylan Ragusin - Montini Catholic, IL
10. Mick Burnett - Elyria, OH
11. Wyatt Yapoujian - Pomona, CO
12. Tim Levine - St. John Bosco, CA
13. Oscar Sanchez - Genoa Area, OH
14. Dalton Harkins - Malvern Prep, PA
15. Andrew Smith - Nazareth, PA
16. Blake Saito - Olentangy Liberty, OH

113 pounds
1. Nate Keaton - Circleville, OH (ranked 18th nationally)
2. Dylan D'Emilio - Genoa Area, OH (7th nationally)
3. Joey Melendez - Montini Catholic, IL (14th nationally)
4. Michael Colaiocco - Blair Academy, NJ (16th nationally)
5. Brakan Mead - Olentangy Liberty, OH
6. Gabriel Tagg - Brecksville, OH
7. Josiah Nava - Pueblo County, CO
8. Jacob Dunlop - Belle Vernon Area, PA
9. Caleb Yates - Anthony Wayne, OH
10. Matthew Cardello - CVCA, OH
11. Shane Hanson-Ashworth - Malvern Prep, PA
12. Beau Bayless - Reynolds, PA
13. PJ Ogunsanya - Oak Park-River Forest, IL
14. Dylan Shawver - Elyria, OH
15. Ben Buhler - Tampa Prep, FL
16. Jesse Vasquez - St. John Bosco, CA (12th nationally)

120 pounds
1. Beau Bartlett - Wyoming Seminary, PA (ranked 9th nationally)
2. Mike Madara - Blair Academy, NJ (15th nationally)
3. Colton Yapoujian - Pomona, CO (19th nationally)
4. Lukus Stricker - Akron Hoban, OH
5. Dack Punke - Washington, IL
6. Ryan Anderson - Bethlehem Catholic, PA (16th nationally)
7. Tyler Lawley - Broken Arrow, OK
8. Alex Cruz - Orting, WA
9. Xander Whitehurst - Christiansburg, VA
10. Ronnie Pietro - Vandalia Butler, OH
11. King Sandoval - St. Mary's Ryken, MD
12. Brendon Fenton - Elyria, OH
13. Colin Schuster - Mason, OH
14. Julian Sanchez - Genoa Area, OH
15. Bryce Andonian - St. Edward, OH
16. Christian Nunez - St. John Bosco, CA

126 pounds
1. Spencer Lee - Franklin Regional, PA (ranked 1st nationally)
2. Joey Silva - Lake Highland Prep, FL (4th nationally)
3. Jordan Decatur - CVCA, OH (6th nationally)
4. Real Woods - Montini Catholic, IL (9th nationally)
5. Anthony Madrigal - Oak Park-River Forest, IL (8th nationally)
6. Jack Davis - Wyoming Seminary, PA (12th nationally)
7. Chris Cannon - Blair Academy, NJ (15th nationally)
8. Jaden Abas - Rancho Bernardo, CA (14th nationally)
9. Hunter Kosco - Canal Fulton Northwest, OH
10. Ryan Moore - Walton-Verona, KY
11. Chase Zollman - Poway, CA
12. Mario Ybarra - Scottsbluff, NE
13. Matt Kazimir - St. Edward, OH
14. Tyler Delaware - Washington, IL
15. Luke Martin - Parkersburg South, WV
16. Jeffrey Thomas - St. Paris Graham, OH

132 pounds
1. Mitch Moore - St. Paris Graham, OH (ranked 3rd nationally)
2. Jason Renteria - Oak Park-River Forest, IL (6th nationally)
3. Zach Sherman - Blair Academy, NJ (8th nationally)
4. Allan Hart - St. Edward, OH (9th nationally)
5. Gary Joint - Lemoore, CA
6. Grant Willits - Pueblo County, CO (16th nationally)
7. Zack Donathan - Mason, OH (12th nationally)
8. Mason Wohltman - Lake Highland Prep, FL
9. Chris Deloza - Clovis North, CA
10. Derek Fisher - Pleasant Grove, UT
11. Marshall Keller - Christiansburg, VA
12. Dylan Martinez - Grand Junction, CO
13. Cole Polluconi - Monarch, CO
14. Job Greenwood - Poudre, CO
15. Lamonte Chapman - Fremont Ross, OH
16. Scott Kiyono - Poway, CA

138 pounds
1. Cole Matthews - Reynolds, PA (ranked 18th nationally)
2. Corey Shie - Cincinnati LaSalle, OH (7th nationally)
3. Grant Aronoff - St. Thomas Aquinas, FL (9th nationally)
4. Anthony Cheloni - Marmion Academy, IL
5. Jacob Greenwood - Poudre, CO (20th nationally)
6. Malcolm Robinson - Blair Academy, NJ
7. Moises Guillen - Perrysburg, OH
8. Sam Dover - St. Edward, OH
9. Brady Barnett - Milan Edison, OH
10. Justin Davis - Pueblo County, CO
11. Nicholas Taylor - Broad Run, VA
12. Gage Grunden - Defiance, OH
13. P.J. Crane - Malvern Prep, PA
14. Carson Kharchilava - Olentangy Liberty, OH
15. Blaize Punke - Washington, IL
16. Joe Romero - Lemoore, CA

145 pounds
1. Dom Demas - Dublin Coffman, OH (ranked 3rd nationally)
2. Sammy Sasso - Nazareth, PA (4th nationally)
3. Will Lewan - Montini Catholic, IL (10th nationally)
4. Josiah Rider - Grand Junction, CO (8th nationally)
5. Gus Solomon - Franklin Regional, PA (12th nationally)
6. Jake Brindley - Lake Highland Prep, FL (17th nationally)
7. Ben Rodriguez - Scottsbluff, NE
8. Quinn Devaney - McDonogh, MD
9. Sandro Ramirez - Wauseon, OH
10. Kevon Freeman - Lake Catholic, OH
11. Zach Hartman - Belle Vernon Area, PA
12. Josh Wyland - Benedictine College Prep, VA
13. Trey Grenier - Olentangy Liberty, OH
14. Benny Baker - Wyoming Seminary, PA
15. Dalton Jensen - Washington, IL
16. Joey Sanchez - St. Paris Graham, OH

152 pounds
1. David Carr - Massillon Perry, OH (ranked 1st nationally)
2. Quentin Hovis - Poway, CA (3rd nationally)
3. Anthony Artalona - Tampa Prep, FL (10th nationally)
4. Julian Ramirez - Blair Academy, NJ (7th nationally)
5. Rocky Jordan - St. Paris Graham, OH (12th nationally)
6. Hunter Willits - Pueblo County, CO (13th nationally)
7. Connor Brady - Olentangy Liberty, OH (15th nationally)
8. Jason Romero - Pomona, CO
9. Nick Giantonio - Christiansburg, VA
10. Bryce Marcus - St. Thomas Aquinas, FL
11. Brock Wilson - Nazareth, PA
12. Bailey Thomas - Good Counsel, MD
13. Kyle Goin - Washington, IL
14. Jake Huston - Oak Harbor, OH
15. Matthew Ortiz - Montini Catholic, IL
16. Brock Godzin - Belle Vernon, PA

160 pounds
1. Kyle Lawson - Olentangy Liberty, OH (ranked 4th nationally)
2. Max Wohlabaugh - Winter Springs, FL (7th nationally)
3. Hunter Bolen - Christiansburg, VA (5th nationally)
4. Luke Troy - Martin Luther King, CA (10th nationally)
5. Andrew Merola - Blair Academy, NJ (12th nationally)
6. Nick Kiussis - Brunswick, OH (17th nationally)
7. Georgio Poullas - Canfield, OH (16th nationally)
8. Erich Byelick - Lake Highland Prep, FL (20th nationally)
9. Ryan Thomas - St. Paris Graham, OH
10. Ben Gore - Orting, WA
11. Mason Smith - Walton Verona, KY
12. Caleb Wise - Broken Arrow, OK
13. Luke Sorboro - Rootstown, OH
14. Nate Jimenez - Marmion Academy, IL
15. Joe Koontz - Massillon Perry, OH
16. Mike Carpenter - St. Edward, OH

170 pounds
1. Mikey Labriola - Bethlehem Catholic, PA (ranked 2nd nationally)
2. Ryan Karoly - Malvern Prep, PA (7th nationally)
3. Bryce Rogers - Lake Highland Prep, FL (5th nationally)
4. Casey Cornett - Simon Kenton, KY (14th nationally)
5. Thomas Lambiotte - Parkersburg South, WV
6. Joey Baughman - Wadsworth, OH (20th nationally)
7. Leonardo Tarantino - Blair Academy, NJ
8. David Crawford - Canfield, OH
9. Trevor Lawson - Olentangy Liberty, OH
10. Emil Soehnlen - Massillon Perry, OH
11. Michael Battista - Broad Run, VA
12. Jake Hendricks - Wyoming Seminary, PA
13. Nolan Krone - Pomona, CO
14. Keysean Amison - Sandusky Perkins, OH
15. Brendan Price - Elyria, OH
16. Michael Baker - Cincinnati LaSalle, OH

182 pounds
1. Michael Beard - Malvern Prep, PA (ranked 1st nationally)
2. Chasen Blair - Rancho Bernardo, CA (20th nationally)
3. Travis Stefanik - Nazareth, PA (5th nationally)
4. J.T. Brown - Elyria, OH
5. Trevor Nichelson - Ashland Greenwood, NE
6. Hunter DeLong - Parkersburg South, WV
7. Tyler Stepic - St. Edward, OH
8. Kaden Russell - St. Ignatius, OH
9. Austin Cooley - Wyoming Seminary, PA
10. Carter Davis - St. Christopher's, VA
11. Jared Ball - Hilliard Davidson, OH
12. Gage Braun - St. Paris Graham, OH
13. Erik Eva - Christiansburg, VA
14. Zach Blackiston - Massillon Perry, OH
15. Mark Kimbrell - Kettering Fairmont, OH
16. Nathan Tausch - Poway, CA

195 pounds
1. Jacob Warner - Washington, IL (ranked 1st nationally)
2. Nick Mosco - Blair Academy, NJ
3. Aaron Naples - Brunswick, OH
4. Danny Salas - St. John Bosco, CA
5. Tony Banister - Wauseon, OH
6. Donovan Rincon - Pueblo County, CO
7. Josiah Gittman - St. Thomas Aquinas, FL
8. Zach Marcheselli - Broken Arrow, OK
9. Kavan Sarver - St. Paris Graham, OH
10. Ty Kwak - Christiansburg, VA
11. Cody Howard - St. Edward, OH
12. Angel Solis - Lemoore, CA
13. Sam Stoll - Milan Edison, OH
14. Jody Crouse - Bethlehem Catholic, PA
15. Jaret Lester - Akron SVSM, OH
16. Flynn Leaf - Malvern Prep, PA

220 pounds
1. Chase Singletary - Blair Academy, NJ (ranked 1st nationally)
2. Cohlton Schultz - Ponderosa, CO (2nd nationally)
3. Jared Campbell - St. Edward, OH (6th nationally)
4. Ben Sullivan - National Trail, OH (13th nationally)
5. Ben Goldin - Lake Highland Prep, FL (20th nationally)
6. Brady Daniel - Good Counsel, MD
7. Jeffrey Allen - Amherst County, VA
8. Johnny Shafer - St. Paris Graham, OH
9. Jace Punke - Washington, IL
10. Quinton Mincy - Walnut Hills, OH
11. Clay McComas - Wadsworth, OH
12. Isaiah Jones - Benedictine College Prep, VA
13. David Aranda - St. John Bosco, CA
14. Dillon Thorp - Oak Harbor, OH
15. Christopher Middlebrooks - Oak Park Rive Forest, IL
16. Billy Korber - Belle Vernon Area, PA

285 pounds
1. Kevin Vough - Elyria, OH (ranked 4th nationally)
2. Seth Janney - Malvern Prep, PA (8th nationally)
3. Niko Camacho - Bethlehem Catholic, PA (19th nationally)
4. Trenton Lieurance - Broken Arrow, OK
5. Wade Wheeler - Amherst County, VA
6. Jake Levengood - Vacaville, CA
7. Jon Spaulding - Lakota East, OH
8. Louden Haga - Parkersburg South, WV
9. P.J. Mustipher - McDonogh, MD
10. DT Badley - St. Christopher's, VA
11. Austin Gillham - Sultana, CA
12. Mason Giordano - Canfield, OH
13. Zach D'Anna - Brecksville, OH
14. Adam Robison - Washington, IL
15. Jalen Lea - Good Counsel, MD
16. Mike McNicholas - Montini Catholic, IL

Comments

Login or Register to post a comment