All-Americans determined at Folkstyle Nationals

Josh Lowe

4/4/2014
Josh Lowe, InterMat High School Analyst
josh@intermatwrestle.com

CEDAR FALLS, Iowa -- Day 1 of the USA Wrestling Cadet & Junior Folkstyle Nationals came to an end at the UNI-Dome. Semifinal matches will start at 8:30 a.m. CT. Also on Day 1, the top eight finishers were determined, and the All-Americans will also be wrestling consolation quarterfinal matches concurrent with the semifinals. Consolation semifinals and medal matches will be wrestled during the morning session as well. Championship matches, as well as if necessary true second matches will be wrestled at Noon in the McLeod Center.

Junior

100:
Louie Hayes (Carl Sandburg, Ill.) vs. Trevor Giallombardo (Petoskey, Mich.)
Robert Fairchild (Archbishop Rummel, La.) vs. Randon Miranda (Quartz Hill, Calif.)

106:
Jordan Aquino (Vacaville, Calif.) vs. Drews Hildebrandt (Mishawaka Penn, Ind.)
Danny Vega (Ironwood Ridge, Ariz.) vs. Bryce Brimhall (Syracuse, Utah)

113:
No. 14 Matthew Schmitt (Platte County, Mo.) vs. Dillon Swift (Dakota, Ill.)
Joey Cisneros (Redwood, Calif.) vs. Derek Holschlag (Union, Iowa)

120:
Daniel Shear (Walled Lake Central, Mich.) vs. Jacob Gardiner (Justin-Siena, Calif.)
Sean Nickell (Bakersfield, Calif.) vs. Doyle Trout (Centennial, Neb.)

126:
No. 18 at 120 Mitchell McKee (St. Michael-Albertville, Minn.) vs. Josh Temple (Green Valley, Nev.)
Sean DeShazer (Wichita Heights, Kan.) vs. Skyler Petry (Waterville-Elysian-Morristown, Minn.)

132:
Sean Cannon (Green Valley, Nev.) vs. Jordan Biehn (Jackson County Central, Minn.)
Will Roark (Seneca, Mo.) vs. No. 19 Dusty Hone (Cedar City, Utah)

138:
Jake Woods (Lee's Summit West, Mo.) vs. James Berg (New Prague, Minn.)
Tristan Moran (Stillwater, Okla.) vs. Zander Wick (San Marino, Calif.)

145:
Carlson Brolsma (Osseo, Minn.) vs. Drew Hughes (Lowell, Ind.)
No. 8 at 152 Grant Leeth (Kearney, Mo.) vs. No. 12 Kamaal Abdush-Shakur (Parkview, Ga.)

152:
No. 1 at 132 Zahid Valencia (St. John Bosco, Calif.) vs. No. 20 Tagen Lambotte (Rossville, Kan.)
Chase Straw (Independence, Iowa) vs. Jared Scharenbock (Sun Prairie, Wis.)

160:
Mason Reinhardt (Merrill, Wis.) vs. Paden Moore (Jackson County Central, Minn.)
Matthew Rundell (Oak Park River Forest, Ill.) vs. Dustin Williams (Gardner Edgerton, Kan.)

170:
No. 3 Anthony Valencia (St. John Bosco, Calif.) vs. No. 20 Bryce Martin (Bakersfield, Calif.)
Kieffer Taylor (Mesa Mountain View, Ariz.) vs. No. 6 Chandler Rogers (Stillwater, Okla.)

182:
Blake Rypel (Indianapolis Cathedral, Ind.) vs. Jordan Dieringer (Stillwater, Okla.)
Chase Singletary (Palmetto Ridge, Fla.) vs. Eric Schultz (Tinley Park, Ill.)

195:
No. 7 Preston Weigel (Hays, Kan.) vs. Kez Flomo (Totino Grace, Minn.)
Carter Isley (Albia, Iowa) vs. Wesley Schultz (Sun Prairie, Wis.)

220:
No. 10 Fletcher Miller (Kokomo, Ind.) vs. Ryan Parmely (Maquoketa Valley, Iowa)
Ethan Andersen (Southeast Polk, Iowa) vs. Tyler Scott (Hanover Central, Ind.)

285:
No. 9 Adarios Jones (Moline, Ill.) vs. Dalton Mortensen (Granger, Utah)
Jake Minshew (Casa Robles, Calif.) vs. Matt Halverson (Kiel, Wis.)

Cadet

88:
Blaine Rodolf (Sheldon, Ore./junior high) vs. Jason Holmes (Arizona/junior high)
Riley Gurr (Washington/junior high) vs. Patrick McKee (St. Michael-Albertville, Minn./junior high)

94:
Michael Millage (Iowa/junior high) vs. Holden Richards (Bear River, Utah)
Cody Phippen (Kansas/junior high) vs. Mason Phillips (Eau Claire, Wis./junior high)

100:
Cade Olivas (St. John Bosco, Calif./junior high) vs. Cameron Hunsaker (American Fork, Utah)
Rylee Molitor (Sartell-St. Stephen, Minn.) vs. Marcus Povlik (Illinois/junior high)

106:
Paul Konrath (Mount Vernon, Ind.) vs. Ian Timmins (Wooster, Nev.)
Alexander Crowe (Shakopee, Minn.) vs. Brandon Courtney (Desert Edge, Ariz.)

113:
Justin Ratkovec (Waterford, Wis.) vs. No. 7 at 106 Ben Freeman (Walled Lake Central, Mich.)
Josh Portillo (Clarion-Goldfield, Iowa) vs. Alec Hagan (Eureka, Mo.)

120:
Taylor LaMont (Maple Mountain, Utah) vs. Ryan Leisure (Clear Lake, Iowa)
Kanen Storr (Leslie, Mich.) vs. No. 3 at 113 Daton Fix (Sand Springs, Okla.)

126:
Colby Smith (Holt, Mo.) vs. Alex Lloyd (Shakopee, Minn.)
Corey Shie (Cincinnati LaSalle, Ohio) vs. Gaige Torres (Portage, Ind.)

132:
Logan Wood (Rapid City Stevens, S.D.) vs. Jaden Enriquez (Mission Oak, Calif.)
Michael Peters (Quincy, Ill.) vs. Parker Fillus (Havre, Mont.)

138:
Connor Penka (Mulvane, Kan.) vs. Jace Brownlee (Stillwater, Okla.)
Colin Clingenpeel (Council Bluffs Jefferson, Iowa) vs. Devin Bahr (West Salem, Wis.)

145:
Layne Van Anrooy (Roseburg, Ore.) vs. Jacob Covaciu (Merrillville, Ind.)
Anthony Mantanona (Palm Desert, Calif.) vs. Johnny Blankenship (Platte County, Mo.)

152:
Jerod Novak (Aitkin, Minn.) vs. Jacob Gray (Delta, Ind.)
David Engstrom (Social Circle, Ga.) vs. Oscar Ramos (Kenosha Bradford, Wis.)

160:
Jack Jessen (Illinois/junior high) vs. Jacob Warner (Washington, Ill.)
Tucker Leavitt (Highland, Idaho) vs. Sam Loera (Bakersfield, Calif.)

170:
No. 12 Beau Breske (Hartford Union, Wis.) vs. Gary Jantzer (Henley, Ore.)
James Handwerk (Lutheran West, Ohio) vs. Mason Stokke (Menomonie, Wis.)

182:
No. 14 Keegan Moore (Jackson County Central, Minn.) vs. Guy Patron, Jr. (Jesuit, La.)
Jordan Will (Bishop Ryan, N.D.) vs. Haydn Maley (Roseburg, Ore.)

195:
Bailey Kelly (Topeka Seaman, Kan.) vs. Jacob Cavins (Milan, Ind.)
Kobe Woods (Mishawaka Penn, Ind.) vs. Ethan Hofacker (Spring Valley, Wis.)

220:
Gannon Gremmel (Hempstead Dubuque, Iowa) vs. Nick Mosco (Jesuit, Fla.)
Evan Ellis (Eastern, Ind.) vs. Nick Rueth (Neillsville/Greenwood/Loyal, Wis.)

285:
Michael Kelly (Oakes, N.D.) vs. Aaron Costello (Western Dubuque, Iowa)
Ethan Lape (North Fayette-Valley, Iowa) vs. Michael McCauley (Vacaville, Calif.)

Comments

Login or Register to post a comment