No. 1s Diakomihalis, Pletcher among Flo quarterfinalists

Josh Lowe

4/4/2014
Josh Lowe, InterMat High School Analyst
josh@intermatwrestle.com

INDIANA, Pa. -- Wrestling on Friday at the FloNationals set up the quarterfinals, which will be wrestled starting at 10 a.m. on Saturday at Indiana University in Pennsylvania. Consolation wrestling made it so that only sixteen wrestlers remain in each weight class. Below are the quarterfinal pairings.

106:
No. 1 Yianni Diakomihalis (Hilton, N.Y.) vs. Mitch Moore (St. Paris Graham, Ohio/8th grade)
Gage Curry (North Hills, Pa.) vs. Brian Courtney (Athens, Pa.)
No. 16 at 113 Rudy Yates (Brother Rice, Ill.) vs. Vincent Vespa (Port Jefferson, N.Y.)
Sammy Sasso (Nazareth, Pa./8th grade) vs. No. 4 Justin Mejia (Clovis, Calif.)

113:
No. 11 Vitali Arujau (Syosset, N.Y.) vs. Cornelius Elliott (Perry Meridian, Ind.)
Logan Griffin (Erie Mason, Mich.) vs. Jesse Dellavecchia (East Islip, N.Y.)
Ryan Friedman (St. Paul's, Md.) vs. Alex Martinez (Ida, Mich.)
Tito Colom (Dunkirk, N.Y.) vs. Devin Schroder (Grand Rapids Catholic Central, Mich.)

120:
No. 1 Luke Pletcher (Greater Latrobe, Pa.) vs. Lincoln Olson (Davison, Mich.)
No. 20 Jake Gromacki (Erie Cathedral Prep, Pa.) vs. Chad Red (New Palestine, Ind.)
Todd Lane (Southern Columbia, Pa.) vs. Luis Gonzalez (Don Bosco Prep, N.J.)
No. 14 George Phillippi (Derry Area, Pa.) vs. No. 4 Nick Piccinnini (Ward Mellville, N.Y.)

126:
No. 8 Sam Krivus (Hempfield Area, Pa.) vs. William Koll (Lansing, N.Y.)
Jamel Morris (Cardinal Gibbons, Fla.) vs. Boo Lewallen (Yukon, Okla.)
No. 13 Travis Passaro (Eastport-South Manor, N.Y.) vs. No. 16 Zach Valley (Northampton, Pa.)
Davion Jeffries (Broken Arrow, Okla.) vs. No. 15 at 138 Jaydin Clayton (Father Tolton Catholic, Mo.)

132:
No. 16 Keegan Moore (Putman City, Okla.) vs. Jesse Rodgers (North Allegheny, Pa.)
Brent Moore (St. Paris Graham, Ohio) vs. Kent Lane (Southern Columbia, Pa.)
Trae Blackwell (Union County, Ky.) vs. Jamal Morris (Cardinal Gibbons, Fla.)
Tommy Cash (Lawrence North, Ind.) vs. Robert Lee (Kaukauna, Wis.)

138:
No. 5 Brock Zacherl (Brookville, Pa.) vs. Kaleb Young (Punxsatawney, Pa.)
Myles Amine (Detroit Catholic Central, Mich.) vs. Sergio Enloe (Poway, Calif.)
Chris Garcia (Montini Catholic, Ill.) vs. Joe Grable (Deer Park, Wash.)
Chandler Pyke (Woodward Academy, Ga.) vs. Louie DePrez (Hilton, N.Y.)

145:
No. 6 at 152 Tyler Berger (Crook County, Ore.) vs. A.J. Pedro (Phillips Exeter, R.I.)
No. 20 Ralphy Tovar (Poway, Calif.) vs. Vincent DePrez (Hilton, N.Y.)
Austin Kraisser (Centennial, Md.) vs. Adam Martz (Mountain Ridge, Md.)
Jakob Restrepo (Sachem North, N.Y.) vs. No. 10 at 138 Michael Longo (Santiago Corona, Calif.)

152:
No. 9 Louis Hernandez (Mepham, N.Y.) vs. Dominic Lampe (St. Xavier, Ky.)
Cole Walter (Mifflinburg, Pa.) vs. Dominic Kincaid (Clovis, Calif.)
Kyle Bova (Coudersport, Pa.) vs. Devin Skatzka (Richmond, Mich.)
Andrew McNally (Uniontown Lake, Ohio) vs. Dayton Racer (TBD, Mo.)

160:
No. 16 at 170 Xavier Montalvo (Montini Catholic, Ill.) vs. Devon Pingel (North Branch, Mich.)
Josef Johnson (Delbarton, N.J.) vs. Josh Hokit (Clovis, Calif.)
Josh Ugalde (Bound Brook, N.J.) vs. Connor Lawrence (Duanesburg, N.Y.)
Brett Donner (Wall, N.J.) vs. Ryan Preisch (Milton, Pa.)

170:
No. 10 Josh Llopez (St. Mary's Ryken, Md.) vs. Jared Walker (South Fayette, Pa.)
Max Dean (Lowell, Mich.) vs. Evan Delong (Kane, Pa.)
Travis Linton (Rootstown, Ohio) vs. Austin Flores (Clovis North, Calif.)
Dakota Geer (Franklin, Pa.) vs. No. 13 Taylor Lujan (Carrollton, Ga.)

182:
No. 11 Christian Dietrich (Greene, N.Y.) Willie Bivens (East Guilford, N.C.)
Shane Rodenburg (Kent City, Mich.) vs. Derek Hillman (Woodhaven, Mich.)
Boomer Fleming (Ridgeview, Ore.) vs. Jacob Cooper (Springport, Mich.)
Drew Kasper (Lexington, Ohio) vs. No. 15 Dylan Wisman (Millbrook, Va.)

195:
No. 9 Kyle Conel (Ashtabula Lakeside, Ohio) vs. Tyree Sutton (Keansburg, N.J.)
Drew Phipps (Norwin, Pa.) vs. Bailey Faust (Lexington, Ohio)
Edgar Ruano (Montini Catholic, Ill.) vs. Toby Cahill (Berlin, Pa.)
Anthony Mancini (Salesanium, Del.) vs. Tom Sleigh (DuBois, Pa.)

220:
No. 5 Michael Boykin (Coatesville, Pa.) vs. Seth Brennock (Loveland, Ohio)
Landon Pelham (Tecumseh, Mich.) vs. Carl Neff (Exeter/West Greenwich, R.I.)
Reynold Maines (West Branch, Pa.) vs. Thomas Alcaro (Emmaus, Pa.)
Youssef Hemida (Mamaroneck, N.Y.) vs. No. 16 Jordan Brandon (John Glenn, Mich.)

285:
Ryan Prescott (Whitmore-Prescott, Mich.) vs. Jake Beistel (Southmoreland, Pa.)
Scot Augustine (Erie McDowell, Pa.) vs. Brian Darios (East Lansing, Mich.)
Stephen Johnson (Bound Brook, N.J.) vs. Kevin Vough (Elyria, Ohio)
Tyler Poling (Brick Memorial, N.J.) vs. Tate Orndorff (University, Wash.)

Comments

Login or Register to post a comment