intermat_platinum

Lowe: Fifth edition of FloNationals starts on Friday

Josh Lowe

4/3/2014
Josh Lowe, InterMat High School Analyst
josh@intermatwrestle.com

The FloNationals return for their fifth edition, and for a second time at the Kovalchick Athletic and Convention Complex on the campus of Indiana University in Pennsylvania. Wrestling in the high school division will happen on Friday and Saturday. The competition is scheduled to start at 9 a.m. ET on Friday and 10 a.m. on Saturday (with the quarterfinals and semifinals). The championship and other medal matches are scheduled for just after 4:30 p.m. on Saturday.

Information contained in this preview is based on registered entrants as of early Wednesday evening. There are sure to be some wrestlers that scratch from the tournament, as well as those who change weight classes; in addition, there may be some wrestlers who registered after the time information was compiled for the preview.

The following is a weight-by-weight breakdown of the field.

106:

Nationally ranked wrestlers: No. 3 Ty Agaisse (Delbarton, N.J.), No. 4 Justin Mejia (Clovis, Calif.), No. 12 Tucker Sjomeling (Delano, Calif.), No. 16 at 113 Rudy Yates (Brother Rice, Ill.), and No. 17 Corbin Nirschl (Basheor-Linwood, Kan.)

Others to watch: Gage Curry (North Hills, Pa.), Benny Gomez (Holt, Mich.), Mitch Moore (St. Paris Graham, Ohio/8th grade), Garrett O'Shea (Morris Knolls, N.J.), Sammy Sasso (Nazareth, Pa./8th grade), and Jack Wagner (Bettendorf, Iowa)

Top three wrestlers: Agaisse, Mejia, and Yates

113:

Nationally ranked wrestler: No. 11 Vitali Arujau (Syosset, N.Y.)

Others to watch: Jesse Dellavecchia (East Islip, N.Y.), Ryan Friedman (St. Paul's, Md.), C.J. Red (New Palestine, Ind.), Devin Schroder (Grand Rapids Catholic Central, Mich.), and Joe Wheeling (General McLane, Pa.)

Top three wrestlers: Arujau, Red, and Schroder

120:

Nationally ranked wrestlers: No. 1 Luke Pletcher (Greater Latrobe, Pa.), No. 4 Nick Piccinnini (Ward Mellville, N.Y.), No. 14 George Phillippi (Derry Area, Pa.), No. 15 at 126 Mason Pengilly (Porterville, Calif.), No. 18 at 132 Brandon James (Perry Meridian, Ind.), No. 19 Kyle Akins (Sycamore, Ill.), and No. 20 Jake Gromacki (Erie Cathedral Prep, Pa.)

Others to watch: Dylan Duncan (Montini Catholic, Ill.), Luis Gonzalez (Don Bosco Prep, N.J.), Tyrone Klump (Nazareth, Pa.), Bryan Lantry (Wayne, N.Y.), Peter Lipari (Bergen Catholic, N.J.), Lincoln Olson (Davison, Mich.), Justin Patrick (Kiski Prep, Pa.), Jake Spiess (Delta, Ohio), and Trevor Zdebski (Detroit Catholic Central, Mich.)

Top three wrestlers: Pletcher, Piccinnini, and Pengilly

126:

Nationally ranked wrestlers: No. 7 Ryan Millhof (Collins Hill, Ga.), No. 8 Sam Krivus (Hempfield Area, Pa.), No. 11 Dominic Forys (North Allegheny, Pa.), No. 13 Travis Passaro (Eastport-South Manor, N.Y.), No. 15 at 138 Jaydin Clayton (Father Tolton Catholic, Mo.), No. 16 Zach Valley (Northampton, Pa.), and No. 18 A.C. Headlee (Waynesburg, Pa.)

Others to watch: Trae Blackwell (Union County, Ky.), Donald Cannon (McAlester, Okla.), Davion Jeffries (Broken Arrow, Okla.), Cameron Kelly (Bellbrook, Ohio), William Koll (Lansing, N.Y.), Robert Lee (Kaukauna, Wis.), Boo Lewallen (Yukon, Okla.), Jamel Morris (Cardinal Gibbons, Fla.), and Angel Velasquez (Modesto, Calif.)

Top three wrestlers: Millhof, Krivus, and Clayton

132:

Nationally ranked wrestlers: No. 6 Anthony Giraldo (North Bergen, N.J.), No. 12 Chase Zemenak (Nazareth, Pa.), and No. 16 Keegan Moore (Putnam City, Okla.)

Others to watch: Tommy Cash (New Palestine, Ind.), Isaiah Hokit (Clovis, Calif.), Kent Lane (Southern Columbia, Pa.), Chris Mauriello (Hauppage, N.Y.), Brent Moore (St. Paris Graham, Ohio), Jamal Morris (Cardinal Gibbons, Fla.), Michael Olsen (Lansing, Kan.), Sean Peacock (Midlakes, N.Y.), and Jesse Rodgers (North Allegheny, Pa.)

Top three wrestlers: Giraldo, Zemenak, and K. Moore

138:

Nationally ranked wrestler: No. 5 Brock Zacherl (Brookville, Pa.)

Others to watch: Myles Amine (Detroit Catholic Central, Mich.), Colby Ems (East Stroudsburg, Pa.), Chris Garcia (Montini Catholic, Ill.), Joe Grable (Deer Park, Wash.), Hayden Hidlay (Mifflin County, Pa.), McCoy Kent (Enochs, Calif.), Brandon Lapi (Amsterdam, N.Y.), Chandler Pyke (Woodward County, Ga.), and Kaleb Young (Punxsatawney, Pa.)

Top three wrestlers: Zacherl, Garcia, and Amine

145:

Nationally ranked wrestlers: No. 6 at 152 Tyler Berger (Crook County, Ore.), No. 10 at 138 Michael Longo (Santiago Corona, Calif.)

Others to watch: Vincent DePrez (Hilton, N.Y.), D.J. Hollingshead (Altoona, Pa.), Kyle Kaminski (Padua, Ohio), Austin Kraisser (Centennial, Md.), Adam Martz (Mountain Ridge, Md.), Dan Reed (Delbarton, N.J.), and Jakob Restrepo (Sachem North, N.Y.)

Top three wrestlers: Berger, Longo, and DePrez

152:

Nationally ranked wrestlers: No. 9 Louis Hernandez (Mepham, N.Y.), No. 18 Corbin Allen (Hanover, Va.), and No. 20 (at 160) Kyle Bova (Coudersport, Pa.)

Others to watch: Anthony DePrez (Hilton, N.Y.), A.J. Pedro (Phillips Exeter, R.I.), Dayton Racer (TBD), Devin Skatzka (Richmond, Mich.), and Cole Walter (Mifflinburg, Pa.)

Top three wrestlers: Hernandez, Racer, and Bova

160:

Nationally ranked wrestlers: No. 16 at 170 Xavier Montalvo (Montini Catholic, Ill.)

Others to watch: Brett Donner (Wall, N.J.), Josh Hokit (Clovis, Calif.), Josef Johnson (Delbarton, N.J.), Dakota Juarez (Grand Haven, Mich.), Connor Lawrence (Duanesburg, N.Y.), Ryan Preisch (Milton, Pa.), and Josh Ugalde (Bound Brook, N.J.)

Top three wrestlers: Montalvo, Juarez, and Preisch

170:

Nationally ranked wrestlers: No. 10 Josh Llopez (St. Mary's Ryken, Md.), No. 13 Taylor Lujan (Carrollton, Ga.)

Others to watch: Max Dean (Lowell, Mich.), Evan DeLong (Kane, Pa.), Austin Flores (Clovis North, Calif.), Johnny Garcia (Danbury, Conn.), Travis Linton (Rootstown, Ohio), Devon Pingel (North Branch, Mich.), and Jared Walker (South Fayette, Pa.)

Top three wrestlers: Llopez, Lujan, and Linton

182:

Nationally ranked wrestlers: No. 11 Christian Dietrich (Greene, N.Y.), No. 15 Dylan Wisman (Millbrook, Va.)

Others to watch: Jacob Cooper (Southport, Mich.), Boomer Fleming (Ridgeview, Ore.), Derek Hillman (Woodhaven, Mich.), and Nick Weldon (Clay-Chalkville, Ala.)

Top three wrestlers: Dietrich, Wisman, Fleming

195:

Nationally ranked wrestlers: No. 5 Derek White (Edmond North, Okla.), No. 9 Kyle Conel (Ashtabula Lakeside, Ohio), and No. 11 Levi Ashley (Shenendehowa, N.Y.)

Others to watch: Bailey Faust (Lexington, Ohio), Tyler Love (Centerville, Va.), Drew Phipps (Norwin, Pa.), Edgar Ruano (Montini Catholic, Ill.), Tom Sleigh (DuBois, Pa.), and Cody Vigoren (Lake Stevens, Wash.)

Top three wrestlers: White, Conel, and Ashley

220:

Nationally ranked wrestlers: No. 5 Michael Boykin (Coatesville, Pa.), No. 16 Jordan Brandon (John Glenn, Mich.)

Others to watch: Seth Brennock (Loveland, Ohio), Erik Jessell (Cornwall, N.Y.), Reynold Maines (West Branch, Pa.), Carl Neff (Exeter/West Greenwich, R.I.), and Landon Pelham (Tecumseh, Mich.)

Top three wrestlers: Boykin, Brandon, and Neff

285:

Nationally ranked wrestler: No. 20 Andrew Stevens (Camden, N.J.)

Others to watch: Scot Augustine (Erie McDowell, Pa.), Jake Beistel (Southmoreland, Pa.), Brian Darios (East Lansing, Mich.), Stephen Johnson (Bound Brook, N.J.), Ryan Monk (Dallas, Pa.), Tate Orndorff (University, Wash.), Tyler Poling (Brick Memorial, N.J.), Ryan Prescott (Whitmore Prescott, Mich.), Kevin Vough (Elyria, Ohio), and Nicholas Wimmer (North Davidson, N.C.)

Top three wrestlers: Stevens, Prescott, and Orndorff

Comments

Login or Register to post a comment