Blair leads at National Preps, semifinals set

BETHLEHEM, Pa. -- Attempting to record its 33rd straight National Prep wrestling championship, No. 1 Blair Academy leads after Day 1 of the tournament. No. 3 Wyoming Seminary is in second place behind the prohibitive favorite Blair. Good Counsel, Md., which had an impressive day, is in third place and looks to fend off in-state powerhouse No. 31 The McDonogh School, Md., as the rest of the field is competing for third place.

Blair Academy and Wyoming Seminary have key head-to-head matchups in the semifinals and have all but secured a 1-2 finish. Championship semifinal action will begin at 8:30 a.m. ET at Stabler Arena on the campus of Lehigh University in Bethlehem, Pa.

Semifinal Matchups

No. 12 Jack Mueller (Trinity Christian, Texas ) vs. TK Megonigal (The McDonogh School, Md.)
Ethan McCoy (The Kiski School, Pa.) vs. Adam Whitesell (Good Counsel, Md.)

Chaz Tucker (Blair Academy, N.J.) vs. Danny Boychuck (Wyoming Seminary, Pa.)
Will Verallis (Northfield Mount Hermon, Mass.) vs. Eric Friedman (St. Paul's School, Md.)

No. 2 Matthew Kolodzik (Blair Academy, N.J.) vs. Will Crisco (Wyoming Seminary, Pa.)
Matt Lattanze (Malvern Prep, Pa.) vs. Kevin Budock (Good Counsel, Md.)

No. 20 Judson Preskitt (Wyoming Seminary, Pa.) vs. Tyshawn Williams (Archbishop Curley, Md.)
Jhared Simmons (Good Counsel, Md.) vs. Jack Mutchnik (St. Paul's School, Md.)

No. 6 Joey McKenna (Blair Academy, N.J.) vs. Scott Strappelli (John Carroll, Md.)
Luke Brooman (Episcopal Academy, Pa.) vs. No. 14 Andrew Atkinson (Liberty Christian Academy, Va.)

No. 5 Alfred Bannister (Bishop McNamara, Md.) vs. Xavi Ramos (McDonogh School, Md.)
Spencer Slishman (Northfield Mount Hermon, Mass.) vs. Walker Dempsey (Blair Academy, N.J.)

No. 14 Jack Clark (McDonogh School, Md.) vs. George Weber (John Carroll, Md.)
Ty White (Wyoming Seminary, Pa.) vs. No. 6 at 138 Mason Manville (Blair Academy, N.J.)

No. 5 Russell Parsons (Blair Academy, N.J.) vs. Toby Hague (The McDonogh School, Md.)
Robert Janis (St. Christopher's, Va.) vs. Zach Kelly (The Kiski School, Pa.)

No. 8 Myles Martin (The McDonogh School, Md.) vs. Chris Weiler (Wyoming Seminary, Pa.)
Greg Bacci (Malvern Prep, Pa.) vs. No. 10 Josh Llopez (St. Mary's Ryken, Md.)

Patrick Coover (Blair Academy, N.J.) vs. Troy Murtha (Georgetown Prep, Md.)
Hunter Ritter (John Carroll, Md.) vs. Nicky Hall (Wyoming Seminary, Pa.)

No. 1 Eric Morris (Wyoming Seminary, Pa.) vs. Isaiah Bellamy (Lawrence School, Mass.)
Tyler Patrick (The McDonogh School, Md.) vs. Addison Knepshield (Blair Academy, N.J.)

No. 3 Frank Mattiace (Blair Academy, N.J.) vs. Daniel Hawkins (Mount Saint Joseph, Md.)
L.J. Barlow (The Haverford School, Pa.) vs. Spencer Neff (Good Counsel, Md.)

No. 1 Kyle Snyder (Good Counsel, Md.) vs. Shane Cockerille (The Gilman School, Md.)
McZiggy Richards (St. Benedicts Prep, N.J.) vs. No. 11 Garrett Ryan (Wyoming Seminary, Pa.)

No. 2 Brooks Black (Blair Academy, N.J.) vs. Henry Anderson (Northfield Mount Hermon, Mass.)
Steven Dwight (Hyde-Bath, Maine) vs. No. 8 Michael Johnson (Wyoming Seminary, Pa.)


Login or Register to post a comment